Potrzebujemy nowej ewangelizacji

267

„Dopiero kiedy otworzymy się na Pana Boga, odnajdziemy to, za czym tęsknimy najbardziej, czyli pokój serca. Można go doświadczyć nawet wtedy, gdy to nasze życie jest bardzo połamane” – przekonuje ks. Michał Olszewski. Sercanin od lat podróżuje po świecie opowiadając o miłości Boga. Najbliższą okazją, by posłuchać ks. Olszewskiego, będzie czerwcowy Kongres Nowej Ewangelizacji w Amerykańskiej Częstochowie.

Podczas jednej ze swoich konferencji ks. Michał Olszewski SCJ podaje przykład pana Stanisława, którego odwiedził, gdy pełnił misję w jednej z polskich parafii. Z początku niechętnie, ale w końcu starszy pan zdecydował się na spowiedź, jak się później okazało, ostatnią w jego życiu. Kiedy nadszedł moment rozgrzeszenia i podania komunii świętej, pan Stanisław odparł: „Szkoda komunii na takiego kogoś jak ja”. A takich osób, które same stawiają się na peryferiach Kościoła, są tysiące. „Tymczasem Bóg, nawet jeśli człowiek sam uzna, że nie jest tego godzien, będzie walczył do końca, by nas nakarmić i przytulić” – podkreśla ks. Olszewski. Między innymi o tym sercanin będzie mówił podczas Forum Charyzmatycznego w Amerykańskiej Częstochowie, organizowanego już po raz siódmy przez oo. paulinów z Doylestown. W tym roku forum odbędzie się w nowej formie, po raz pierwszy jako Kongres Nowej Ewangelizacji. Prowadzącymi wydarzenie będą członkowie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, na czele z abp. Grzegorzem Rysiem.

GODZINA W TYGODNIU? DLA BOGA TO ZA MAŁO

„Potrzebujemy nowej ewangelizacji, bo zmienili się adresaci, do których kierujemy Dobrą Nowinę. W wielkim skrócie, jest to przestrzeń, w której szukamy nowych sposobów, żeby tę samą ewangelię przekazać ludziom XXI wieku” – tłumaczy w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” ks. Michał Olszewski, rzecznik zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, współtwórca sercańskiego portalu ewangelizacyjnego Profeto.pl. „Niektórzy, trochę ironicznie, pytają, czy w takim razie stara ewangelizacja była kiepska? Nie. Zupełnie nie o to chodzi. Inaczej przecież docierało się do człowieka 100 lat temu, a inaczej się dociera do człowieka dzisiaj – wyjaśnia sercanin. – Mamy też mnóstwo narzędzi, którymi współczesny człowiek się posługuje. Na przykład media, w tym internet. Chcemy to wykorzystać w ewangelizacji. Celem jest to, by znaleźć ludzi, a nie żeby ludzie musieli nas szukać”.

Przykładem w tej przestrzeni nowej ewangelizacji jest choćby Grupa Profeto. To między innymi portal, gdzie przez cały rok można oglądać rekolekcje online, radio, w którym codziennie można posłuchać fragmentów ewangelii i komentarzy do niej. Twórcy stawiają na słowo, bo to z jego słuchania rodzi się wiara. Nie są w żaden sposób opiniotwórczy, jeśli chodzi o bieżące wydarzenia polityczne. Na antenie takich dyskusji po prostu nie ma. Za to jest sporo chrześcijańskiej muzyki, doniesienia z życia Kościoła, transmisje mszy świętych, rekolekcje, ale też na przykład serwowane są przepisy kulinarne w audycji „Niebo w gębie”. A więc strawa nie tylko duchowa. Profeto to także narzędzia dla nowej ewangelizacji, produkcja oprogramowania dla Kościoła, wydawnictwo oraz fundacja.
„Pokazujemy, że Pan Bóg towarzyszy nam cały czas i nie należy zamykać Go wyłącznie w budynkach kościołów. Pan Bóg nie jest momentem, który trwa tylko godzinę w tygodniu, na niedzielnej mszy, a później zostawiamy Go w tym kościele i wracamy do życia. On chce nam towarzyszyć 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę” – podkreśla ks. Olszewski, który jest doskonale znany Polonii. Na spotkania z nim zawsze przychodzą setki osób. Radia Profeto słuchają setki tysięcy. „Profeto bardzo się rozwinęło właśnie dzięki Polonii amerykańskiej. Od samego początku, jak zacząłem głosić rekolekcje w Stanach Zjednoczonych, to wsparcie było ogromne, i, korzystając z okazji, po raz kolejny, chciałbym podziękować za to zaufanie. Nie istnielibyśmy, gdyby nie to wsparcie – ocenia duchowny. – Cieszymy się też tym, że najwięcej zagranicznych słuchaczy mamy właśnie w USA: ponad 60 procent – dodaje i obiecuje, że już niedługo Polonia amerykańska będzie mogła słuchać audycji Profeto dopasowanych do swojej strefy czasowej. – Obiecałem to już rok temu, będąc w Stanach, i słowa dotrzymam. Właśnie trwają pracę testowe nad nowym systemem” – zapewnia ks. Michał.

O MIŁOŚCI BOŻEJ, GRZECHU, ODKUPIENIU, WIERZE

„Głoszenie związane z nową ewangelizacją jest głoszeniem kerygmatycznym. Będziemy mówili o miłości Bożej, o doświadczeniu grzechu, o odkupieniu, wierze, o Duchu świętym i wspólnocie Kościoła. Słowa skierowane do każdego z nas. Bez względu na wiek i doświadczenie w wierze. Dlatego serdecznie zapraszam do Amerykańskiej Częstochowy. Może choć na jeden dzień, na jedną konferencję, po to, żeby dać szansę temu słowu. Żeby się gdzieś tam zaczepiło i nic nie szkodzi, jak nie zacznie kiełkować od razu. W końcu zacznie.” – mówi ks. Michał Olszewski SCJ

Duchowny zaprasza do Amerykańskiej Częstochowy na czerwcowe Forum Charyzmatyczne – czyli Kongres Nowej Ewangelizacji – którego tegorocznym hasłem jest „Kościół w misji”. Spotkania z wiernymi będą trwały trzy dni. Początek: piątek 28 czerwca. W programie m.in. są msze święte, konferencje, warsztaty i uwielbienia. Dla każdego. „Głoszenie związane z nową ewangelizacją jest głoszeniem kerygmatycznym. Będziemy mówili o miłości Bożej, o doświadczeniu grzechu, o odkupieniu, wierze, o Duchu świętym i wspólnocie Kościoła – wyjaśnia ks. Michał. – Słowa skierowane do każdego z nas. Bez względu na wiek i doświadczenie w wierze. Dlatego serdecznie zapraszam do Amerykańskiej Częstochowy. Może choć na jeden dzień, na jedną konferencję, po to, żeby dać szansę temu słowu – zachęca sercanin. – Żeby się gdzieś tam zaczepiło i nic nie szkodzi, jak nie zacznie kiełkować od razu. W końcu zacznie. Jeśli świadomie zaplanujemy swój czas, aby na przykład w taki sposób spotkać się z Bogiem, przerywamy swoje zajęcia, bierzemy urlop w pracy, to dla Niego jest to gigantyczna sprawa, bo dajemy Bogu szansę na to, by zaczął działać w naszym życiu. Otwieramy się na Niego, a dzięki temu możemy odnaleźć to, za czym tęsknimy najbardziej, czyli pokój serca”.


Forum Charyzmatyczne są to weekendowe rekolekcje, odbywające się każdego roku w ostatni weekend czerwca w Amerykańskiej Częstochowie. Ojcowie paulini z Doylestown każdego roku zapraszają do poprowadzenia forum różnych gości. W poprzednich latach rekolekcje prowadzili m.in.: ks. Michał Olszewski SCJ, ks. Rafał Jarosiewicz, o. Remigiusz Recław SJ, Marcin Zieliński, ks. Radosław Rafał MSF. W tym roku Forum Charyzmatyczne, które zostało przygotowane już po raz siódmy, odbędzie w nowej, znacznie szerszej formie – jako Kongres Nowej Ewangelizacji. Jest to pierwszy taki kongres organizowany dla Polonii w Stanach Zjednoczonych.