Prawie 159 mln Amerykanów ma zatrudnienie, w tym nielegalni imigranci

440
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Szacuje się, że prawie 159 mln mieszkańców USA ma pracę. Mediana zarobków, jak podaje Bureau of Labor Statistics wynosi w Stanach Zjednoczonych 47,060 dol. To o 2,8 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Najwięcej zarabiają mężczyźni między 55 a 64 rokiem życia – mediana dochodów wynosi 61,048 dol. W przypadku pań, najwyższe zarobki są między 35 a 44 rokiem życia – mediana to 47,996 dol. Jeśli chodzi o edukacje, to o wiele większe wpływy na konto notują osoby dobrze wykształcone. W ich przypadku mediana zarobków wynosi nieco ponad 81 tys. dolarów, natomiast u osób, które mają tylko wykształcenie średnie, mediana zarobków wynosi 38 tys. dolarów. Natomiast u osób, które ukończyły tylko szkołę podstawową i gimnazjum – 30 tys. dol.

Jeśli chodzi o nielegalnych imigrantów, to szacuje się, że ok. 8 mln osób bez odpowiednich zezwoleń ma stałe zatrudnienie. Pracują na farmach, budowach, przy produkcji i w sektorze usługowym – w restauracjach lub opiekując się dziećmi oraz osobami starszymi. Co czwarty imigrant, bez ważnych dokumentów pobytowych, pracuje przy sprzątaniu. Szacuje się, że z roku na rok zapotrzebowanie na takie usługi rośnie. Do 2024 r. będzie potrzebnych dodatkowo ponad 112 tys. osób pracujących w serwisach sprzątających lub oferujących prywatne usługi. Jeszcze więcej w branży budowlanej – co najmniej 150 tys. Może też brakować niań i opiekunek dla seniorów. Już w niedalekiej przyszłości potrzebnych będzie nawet 800 tys. dodatkowych osób w tych branżach. 

A już w najbliższy poniedziałek obchodzone jest w USA święto pracy, czyli Labor Day. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy – zamknięte są między innymi urzędy federalne i miastowe oraz szkoły. Amerykanie wykorzystują przedłużony weekend zazwyczaj na wypady za miasto. Tym bardziej, że okres ten uważany jest za koniec wakacyjno-urlopowego sezonu w Stanach Zjednoczonych. Więcej – w najbliższym wydaniu „Nowego Dziennika”.