Prawie milion imigrantów zatrzymanych na południowej granicy

310
EPA-EFE/LARRY W. SMITH

Jak poinformowali przedstawiciele US Customs and Border Protection, w minionym roku fiskalnym, który zakończył się 30 września, funkcjonariusze zatrzymali prawie milion imigrantów na południowej granicy. To aż 88 proc. więcej niż w 2018 r. 

Jak mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Białym Domu szef US Customs and Border Protection, Mark Morgan trzykrotnie – w porównaniu z rokiem 2018 – zwiekszyła się liczba rodzin, które próbowały nielegalnie przekroczyć południową granicę USA. 280 tys. aresztowanych to osoby, które w pojedynkę próbowały przedostać się na teren Stanów Zjednoczonych. Funkcjonariusze zatrzymali też ponad 73 tysiące nieletnich imigrantów. Dzieci były bez opieki osób dorosłych.

Mark Morgan ocenił, że powodem tak licznych prób przekroczenia granicy USA bez odpowiednich dokumentów są luki w amerykańskim systemie imigracyjnym. Prawo, jak stwierdził Morgan, wciąż ma zachęcać do osiedlania się na terenie Stanów Zjednoczonych mimo nieposiadania ważnych dokumentów pobytowych. Szacuje się, że codziennie ok. 15 tysięcy cudzoziemców jest aresztowanych na południowej granicy. Kolejnym 17 tysiącom ma się udawać nielegalne przedostanie do Stanów Zjednoczonych. Mark Morgan poinformował też, że zainstalowano 71 mil nowego muru granicznego w okolicach Rio Grande.