Premier Morawiecki o Polsce w Nowym Jorku

217
Foto: Wojtek Maślanka

Przebywający z wizytą w Nowym Jorku premier Mateusz Morawiecki wziął udział w dyskusji z profesorem Uniwersytetu Nowojorskiego Josephem Wielerem oraz w premierze filmu “Poland: The Royal Tour”, nakręconego przez Petera Greenberga dla telewizji PBS. Film zaprezentowany został w Guggenheim Museum.

Na spotkanie to przyszło kilkaset osób, głównie przedstawiciele nowojorskiej Polonii. Rozmowa była zatytułowana “15 lat Polski w Unii Europejskiej”, ale większość pytań prowadzącego, znanego profesora prawa z Uniwersytetu Nowojorskiego Josepha Weilera dotyczyła reformy wymiaru sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki bronił w Nowym Jorku reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Mówił, że rząd wprowadził reformę, by oczyścić sądownictwo z korupcji, pozostałości komunizmu i przywrócić kontrolę społeczną nad środowiskiem. Argumentował, że Bruksela sprzeciwia się zmianom, bo nie rozumie ich istoty. Według polskiego premiera, Warszawa ma w tej sprawie mocne poparcie krajów regionu. “Spośród 28 krajów Unii, około 14-15 jest po naszej stronie. To są w większości kraje Europy Środkowej. Kraje postkomunistyczne idą podobną ścieżką i rozumieją się nawzajem, podczas, gdy państwa Europy Zachodniej tego nie rozumieją” – mówił Mateusz Morawiecki.

Profesor Joseph Weiler argumentował z kolei, że takich reform nie można wprowadzać, łamiąc przy tym konstytucję i zasady prawa obowiązujące w Unii. “To przykre, że te środki, które stoją w sprzeczności z powszechnym zrozumieniem rządów prawa i niezależności sędziów, będą podjęte w Polsce, a to rujnuje relacje Polski z Unią Europejską” – mówił profesor Weiler.

Weiler i premier Morawiecki rozmawiali także o nowelizacji ustawy dotyczącej karania za używanie określeń typu “polskie obozy koncentracyjne”. Na pytanie o budzącą kontrowersję ustawę premier odpowiedział, że nie żałuje jej wprowadzenia i przypomniał, że została już ona znowelizowana, a premierzy Polski i Izraela zawarli porozumienie w tej sprawie. „Chciałbym, aby wyjaśnienia zawarte w deklaracji można było osiągnąć bez tego prawa. Jednak nie byliśmy w stanie przebić się do zewnętrznego świata z prawdą” – mówił. 

Zapytany, jak powszechna jest obecnie niechęć Polaków do Żydów i czy dostrzega taki problem w swoim kraju, premier Morawiecki odpowiedział przecząco. „Nie widzę problemu antysemityzmu w Polsce. Na marginesie każdego społeczeństwa istnieje antysemityzm ale w Polsce go nie dostrzegam” – stwierdził premier. Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska dba o kulturę Żydowską a relacje z Żydami ocenił jako bardzo dobre.

Pytany o skutki Brexitu premier Morawiecki ubolewał, że po wyjściu Wielkiej Brytanii siły prorynkowe w Unii Europejskiej osłabną. Dał jednak wyraźnie do zrozumienia, że Warszawa nie zamierza iść śladami Londynu. „Polska jest jednym z najbardziej proamerykańskich, ale i proeuropejskich krajów” – podkreślił. Premier powiedział, że nie zgadza się z tymi przedstawicielami administracji amerykańskiej, którzy życzą Unii rozpadu. „Tym, którzy życzą Unii Europejskiej, by się rozpadła, chciałem powiedzieć, że Unia jest ogromnie wartościowa jako sojusznik Stanów Zjednoczonych i jako instytucja organizująca różne sfery w Europie” – stwierdził premier. 

Mateusz Morawiecki sprzeciwił się przyjęciu euro przez Polskę. „Euro jest prawdopodobnie główną przyczyną dwu straconych dekad we Włoszech oraz problemów Grecji oraz Hiszpanii” – tłumaczył.

Tak jak przy okazji innych wypowiedzi w USA szef polskiego rządu krytykował Niemcy za budowę gazociągu Nord Stream 2, podkreślając, że kupowanie gazu od Rosji oznacza finansowanie zakupów uzbrojenia przez Władimira Putina.

Po spotkaniu na NYU Mateusz Morawiecki udał się do Guggenheim Museum, by wziąć udział w nowojorskiej premierze filmu dokumentalnego “Poland: The Royal Tour”. Jest to część serii dokumentów produkowanych przez amerykańską telewizję publiczną PBS i opisujących różne kraje oczami ich przywódców. Przewodnikiem po Polsce jest właśnie Mateusz Morawiecki.