Pretekst do zajrzenia w domowe zbiory

217

Archiwa Państwowe rozpoczynają projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej. Według organizatorów, celem akcji jest zwrócenie społecznej uwagi na unikalną wartość rodzinnych pamiątek. Inicjatywa ma związek ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jednak, jak podkreśla Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, ten jubileusz to pretekst do zajrzenia w domowe zbiory. „W tych pamiątkach rodzinnych, często gromadzonych przez pokolenia, naprawdę kryją się wielkie skarby, które na co dzień nie są ani w powszechnym obiegu naukowym, ani w powszechnym udostępnianiu. Dlatego przy okazji obchodów stulecia niepodległego bytu państwowego, stwierdziliśmy, że być może to dobry moment na to, by wyciągnąć historię z tych domowych szuflad” – mówi doktor Paweł Pietrzyk.

Archiwa Rodzinne Niepodległej to przedsięwzięcie ogólnopolskie. W 33 archiwach państwowych uruchomiono punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę w zakresie prowadzenia domowych zbiorów. Szczególną datą będzie 30 września i obchodzony wtedy Dzień Archiwistów. 

W tym dniu dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak zaprasza na specjalne warsztaty, dotyczące konserwacji i genealogii. „Porada konserwatorska, czyli jak od początku tworzyć teczki, jak je opisywać, gdzie szukać pomocy, jeśli są bardzo cenne dokumenty do konserwacji. Będzie też taka działka mówiąca o tworzeniu genealogii, czyli uczulaniu na to, żebyśmy pamiętali skąd pochodzimy” – mówi Tadeusz Krawczak. 

Praktyczne rady dotyczące pielęgnacji domowych zbiorów znalazły się też na stronie akcji – www.archiwarodzinne.gov.pl. Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka zachęca do właściwego dbania na przykład o stare dokumenty. „Szczególnie zwracam uwagę na takie nieprofesjonalne próby ratowania, czyli na przykład taśmami. Taśma klejąca to absolutnie największy wróg dokumentacji papierowej. To również zakwaszenie, które kompletnie degraduje nośniki i dosłownie kruszą się one w rękach”- wyjaśnia Joanna Chojecka.
Na portal www.archiwarodzinne.gov.pl, za zgodą uczestników projektu, znajdą się również wybrane pamiątki z domowych archiwów, wraz z opisem historii rodzin. 

Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej sfinansowano ze środków ministra kultura w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Patronat narodowy nad projektem objął prezydent Andrzej Duda.