Prezes PiS: Sama obecność żołnierzy USA zwiększa bezpieczeństwo Polski

112
EPA-EFE/WOJCIECH OLKUSNIK POLAND OUT
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w Polsce będzie więcej wojsk amerykańskich. W wywiadzie dla Radia Wnet polityk podkreślił, że sama obecność żołnierzy USA zwiększa bezpieczeństwo Polski, choć nie ma powodu sądzić, aby do naszego kraju przybyły wielkie siły amerykańskie.

Jarosław Kaczyński przyznał, że nie wie, czy w naszym kraju powstanie amerykańska baza wojskowa “Fort Trump”. Dodał, że “może (ta) nazwa jest nie najlepiej wymyślona”.

Prezes PiS wypowiedział się także na temat Rosji. Uważa, że decyzja o poprawie stosunków polsko-rosyjskich należy do Rosji. Przyznał, że nie spodziewa się takiej decyzji w najbliższym czasie. “To musiałaby być decyzja Rosji, decyzja Rosji o tym, że zmienia stosunek do Polski” – powiedział Jarosław Kaczyński. “Czy można się spodziewać takiej strategicznej decyzji? Wydaje mi się, że może być z tym bardzo poważny kłopot” – powiedział prezes PiS. Jarosław Kaczyński oświadczył, że nie jest w interesie Polski być w ostrym sporze z Rosją. Dodał, że “druga strona najwyraźniej nie przyzwyczaiła się do tego”, że tutaj istnieje państwo podmiotowe, które może odgrywać bardzo znaczną rolę w środkowej Europie i w tym sensie jest konkurencyjne wobec Rosji. Prezes PiS podkreślił, że Polska musi umieć wywalczyć swoją podmiotowość, gdyż ktoś, to nie walczy o swoje interesy, traci na tym pod każdym względem.