Prezydenci Polski i USA podpiszą ważną wojskową deklarację

157
prezydent.pl

W poniedziałek w Nowym Jorku prezydenci Polski i USA mają podpisać deklarację wojskową dotyczącą lokalizacji zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w naszym kraju. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował o tym w radiowej Jedynce.

Dokument zostanie podpisaby w czasie spotkania przywódców Polski i Stanów Zjednoczonych przed posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydenci mieli zatwierdzić deklarację w czasie wizyty Donalda Trumpa w Warszawie z okazji rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Amerykański prezydent odwołał jednak swój przyjazd do Polski z powodu zmierzającego do wybrzeży USA huraganu Dorian. 
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział w radiowej Jedynce, że do rozmów w Nowym Jorku dojdzie z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Poniedziałkowe spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych w Nowym Jorku będzie pełnowymiarowe, a w jego ramach odbędą się rozmowy w cztery oczy oraz plenarne. „W rozmowach wezmą udział także polscy ministrowie spraw zagranicznych i obrony narodowej” – mówił szef gabinetu prezydenta. Krzysztof Szczerski zaznaczył, że dzisiaj Biały Dom powinien ostatecznie zatwierdzić listę osób, które spotkają się z Donaldem Trumpem. „Ważne jest to, że spotkanie nie odbędzie się na marginesie ONZ czy przy okazji obrad, tylko jeszcze przed posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego” – powiedział gość PR1. Podkreślił, że w czasie obrad Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem ponownie, bowiem we wtorek wieczorem amerykański prezydent wydaje tradycyjne przyjęcie dla obecnych w Nowym Jorku głów państw-członków ONZ.
Na antenie radiowej Jedynki szef gabinetu prezydenta pozytywnie ocenił wybór Roberta O’Briena na doradcę ds. bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych. Krzysztof Szczerski powiedział, że podczas rozpoczynającej się jutro wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA spotka się z nowo mianowanym doradcą. Podkreślił, że z punktu widzenia Polski to dobra nominacja. Mówił, że myślenie R. O’Briena dotyczące polsko-amerykańskich relacji jest zgodne z pozycją naszego kraju. „W naszej wizji współpracy to mają być silne sojusznicze więzy, które mają gwarantować bezpieczeństwo naszej części Europy” – powiedział Krzysztof Szczerski.
Prezydent Andrzej Duda w sobotę rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. Potrwa ona do 26 września.