Prezydent Andrzej Duda dzisiaj w Białym Domu

408
FOTO: EPA

Prezydent Andrzej Duda zostanie dzisiaj przyjęty w Białym Domu przez prezydemta Donalda Trumpa. Polski prezydent przyleciał do Stanów Zjednoczonych, a rozmowa z amerykańskim odpowiednikiem ma rozpocząć się po godz. 2 ppoł.

Do wizyty polskiego prezydenta dochodzi w czasie, gdy przez Stany Zjednoczone przetacza się epidemia koronawirusa. Z tego powodu Biały Dom podjął nadzwyczajne środki ostrożności, a wizyta będzie krótka. Rozmowy mają trwać nieco ponad godzinę. Ich najważniejszym tematem będzie współpraca Polski i USA w walce z COVID-19. “Dwa miesiące temu, kiedy rozmawiałem z panem prezydentem telefonicznie mówiłem o tym, że chciałbym, żeby polscy naukowcy współpracowali z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych w opracowaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi. I to na pewno będzie przedmiotem naszych rozmów, bo wiem, że ta kwestia również interesuje pana prezydenta Donalda Trumpa” – mówił prezydent Andrzej Duda po przylocie do Waszyngtonu.

Politycy mają też rozmawiać o współpracy energetycznej i wojskowej. Rok temu podpisali w Waszyngtonie umowę o przysłaniu do Polski tysiąca żołnierzy USA. Szczegółowe negocjacje w tej sprawie nadal się toczą, a amerykańscy dyplomaci sugerują, że raczej nie uda się ich zakończyć do czasu spotkania prezydentów. W rozmowach w Białym Domu ze strony amerykańskiej wezmą udział także wiceprezydent Mike Pence, a także sekretarze stanu i obrony – Mike Pompeo i Mark Esper. Polskę prócz Andrzeja Dudy reprezentować mają szef resortu obrony Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.