Prezydent D.Trump ponownie zapowiada odwet w przypadku ataku Iranu

278
EPA-EFE/ALI Al-MUMEN

Amerykański prezydent Donald Trump ponownie zagroził Iranowi „poważnym odwetem”, jeśli Teheran zdecyduje się na atak na Amerykanów po zabiciu w Bagdadzie najważniejszego irańskiego wojskowego, generała Ghasema Sulejmaniego.

Podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Florydy do Waszyngtonu, Donald Trump nie wykluczył, że jednym z celów mogą być zabytki w tym kraju.  Amerykański prezydent poinformował, że rozważa odtajnienie dokumentów wywiadu dotyczących zabójstwa Ghasema Sulejmaniego. 

Donald Trump zagroził też Irakowi wprowadzeniem szerokich sankcji w odpowiedzi na rezolucję parlamentu z żądaniem opuszczenia terytorium tego kraju przez obce wojska, przede wszystkim oddziały Stanów Zjednoczonych. Powiedział, że jeśli oddziały USA wyjadą z Iraku, Bagdad będzie musiał zapłacić Waszyngtonowi za funkcjonowanie tamtejszej bazy lotniczej. „Utrzymujemy tam nadzwyczajnie drogą bazę powietrzną. Jej wybudowanie kosztowało miliardy dolarów, jeszcze zanim ja zostałem prezydentem. Nie wyjedziemy, dopóki nam tych pieniędzy nie zwrócą”- powiedział Donald Trump dziennikarzom na pokładzie Air Force One.