Prezydent Donald Trump chce zmienić system imigracyjny

1084
EPA-EFE/MARTIN H. SIMON / POOL
Prezydent Donald Trump przedstawił plan reformy systemu imigracyjnego. Zgodnie z propozycją amerykańskiego prezydenta Stany Zjednoczone będą kłaść większy nacisk na kwalifikacje imigrantów, a mniejszy- na związki rodzinne.

Podczas wystąpienia w Białym Domu Donald Trump powiedział, że amerykański system imigracyjny jest przestarzały i nieefektywny. Prezydent USA określił swój plan mianem pro-pracowniczego, pro-imigracyjnego i proamerykańskiego.  „Ten plan zmieni nasz system imigracyjny w przedmiot naszej dumy i zazdrości współczesnego świata” – powiedział.  Plan przewiduje budowę fizycznej bariery na południowej granicy w miejscach najbardziej narażonych na nielegalna imigrację. Budowa ma być finansowana z funduszu, do którego mają wpływać opłaty graniczne. 

Donald Trump zwrócił uwagę, że obecnie zdecydowana większość imigrantów do USA otrzymuje prawo stałego pobytu poprzez związki rodzinne lub w wyniku losowania podczas gdy tylko 12 procent za sprawą talentu i wykształcenia. „Dyskryminujemy geniusz, dyskryminujemy wybitne zdolności. To się zmieni wraz z moim planem, mam nadzieję, że szybko”- dodał.  Amerykański prezydent zaproponował utworzenie przejrzystego sytemu punktowego, który będzie promował młodych, wysoko wykwalifikowanych, znających język angielski obcokrajowców. 
Przedstawiony przez prezydenta Trumpa plan musi zatwierdzi Kongres, co nie jest przesądzone