Prezydent Duda o ewentualnym zakupie myśliwców F-35

156

Prezydent Andrzej Duda zaapelował o spokojne podejście do ewentualnego zakupu przez Polskę od Stanów Zjednoczonych myśliwców F-35.

Prezydent podczas wizyty w USA został zapytany o pojawiające się w Polsce głosy krytyczne, dotyczące nabycia tych samolotów. Zastrzegał, że transakcja jest na początkowym etapie.

„Te wszystkie umowy stanowią dopiero otwarcie, w wielu przypadkach w ogóle wstęp do negocjacji, nie ma jeszcze cen, nie ma jeszcze szczegółowych warunków, więc bardzo proszę tych wszystkich krzykaczy o spokój, a opinię publiczną też proszę o spokojne podejście do tego” – powiedział Andrzej Duda. „Negocjujemy z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków” – zadeklarował prezydent.

Polska skierowała do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe w sprawie zakupu F-35. Amerykańską odpowiedź przygotuje i przedstawi Pentagon wraz z Departamentem Stanu. Następnie będzie ona musiała być zaakceptowana przez Kongres. Zdaniem ministra obrony Mariusza Błaszczaka, nie będzie z tym problemu. Polska może kupić ponad 30 samolotów F-35. To jednomiejscowe, jednosilnikowe myśliwce wielozadaniowe najnowszej, piątej generacji.