Prezydent wizytę rozpocznie od spotkania z Polonią

289
EPA-EFE/RADEK PIETRUSZKA POLAND OUT

Prezydent Andrzej Duda udaje się dziś do Stanów Zjednoczonych – w planach pięciodniowej wizyty są między innymi: rozmowa z Donaldem Trumpem, wystąpienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i spotkanie z Polonią.

Z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem Andrzej Duda spotka się w poniedziałek. Przywódcy mają podpisać umowę na temat dodatkowych wojsk USA w Polsce. Niewykluczone, że poruszą też temat zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. 

We wtorek polski prezydent wygłosi przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. Według Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda ma poruszyć trzy główne tematy, takie jak: kwestia pokoju i znaczenie prawa międzynarodowego dla jego zachowania, tworzenie państwa dobrobytu oraz ekologia – w nawiązaniu do szczytu klimatycznego w Katowicach. 

W ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ Andrzej Duda odbędzie szereg rozmów bilateralnych – potwierdzone zostały już spotkania z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem i Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem. 

Swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych polski prezydent rozpocznie od spotkania z Polonią, w niedzielę, w New Britain w stanie Connecticut. Wręczy między innymi medale zasłużonym Polakom mieszkającym w USA.