Proces Donalda Trumpa rozpoczęty

790
EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Senat uznał za zgodny z Konstytucją impeachment byłego prezydenta Donalda Trumpa. W głosowaniu stanowisko takie poparło 50 demokratów i 6 republikanów. 44 republikanów było przeciw. Wynik głosowania oznacza, że proces byłego prezydenta USA będzie kontynuowany. Dziś przedstawiciele Izby Reprezentantów rozpoczną prezentację argumentów aktu oskarżenia. 

Posiedzenie Senatu rozpoczęło się trzynastominutowym filmem pokazującym jak tłum zwolenników Donalda Trumpa wdzierał się do Kongresu, atakował policjantów i domagał się anulowania zwycięstwa Joe Bidena. Przedstawiciele Izby Reprezentantów argumentowali, że były prezydent powinien ponieść odpowiedzialność za podburzenie tłumu do ataku. „Nie możemy mieć prezydenta, który mobilizuje i podburza tłum, ponieważ nie chce zaakceptować woli narodu pod rządami Konstytucji Stanów Zjednoczonych” – mówił kongresman Jamie Raskin przekonując, że impeachment jest zasadny, ponieważ prezydent, który sprzeniewierzy się urzędowi pod koniec kadencji nie może pozostać bezkarny. Obrońca Donalda Trumpa David Schoen argumentował, że proces w Senacie jest wynikiem niechęci demokratów wobec byłego prezydenta. „To jest proces rozpoczęty nieodpowiedzialnie z powodu zwykłej nienawiści” – mówił Schoen. 

Po wystąpieniach stron odbyło się głosowanie, w którym stosunkiem głosów 56 do 44 senatorowie uznali proces impeachmentu za zgodny z Konstytucją. Senat przystąpi teraz do merytorycznego rozpatrywania zarzutów wobec Donalda Trumpa. Wynik wczorajszego głosowania sugeruje jednak, że demokratom trudno będzie uzyskać poparcie większości 2/3 Senatu wymaganej do skazania byłego prezydenta.