Profesor Rudnicki z Chicago kandydatem na senatora w Polsce

1809
KANCELARIA SENATU

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło pełny skład list wyborczych do Sejmu i Senatu. Łącznie jest to ponad 900 kandydatów na posłów i 100 kandydatów na senatorów. Wśród kandydatów na senatora znalazł się profesor Marek Rudnicki, który na stałe mieszka w Chicago. 

Wśród kandydatów do Senatu jest 54 obecnych senatorów PiS. Są to m.in. marszałek izby Stanisław Karczewski czy senator Jan Maria Jackowski. W najbliższych wyborach kandydatami PiS Senatu będą także m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz ojciec premiera Kornel Morawiecki. W gronie kandydatów na senatora znalazł się także dobrze znany amerykańskiej Polonii profesor Marek Rudnicki. Jest on także członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej działającej przy marszałku Senatu. Profesor Rudnicki wystartuje z okręgu nr. 44 w którym głosuje Polonia na całym świecie. 

Wśród liderów list do Sejmu, których w połowie lipca ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński, nastąpiła jedna zmiana – w Koszalinie „jedynką” został były europoseł partii Czesław Hoc, a na „dwójkę” został przesunięty minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na listach znalazła się większość z obecnych parlamentarzystów partii rządzącej. Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego PiS mówi, że najliczniejszą grupą wśród kandydatów są samorządowcy, którzy stanowią 60 proc. wszystkich nazwisk. Sobolewski poinformował, że oprócz przedstawicieli PiS na listach znaleźli się również członkowie Solidarnej Polski, Porozumienia Jarosława Gowina, byli parlamentarzyści Kukiz’15, Solidarności czy PSL Piast. Wśród kandydatów znaleźli się również przedstawiciele organizacji społecznych czy pozarządowych. 

W połowie lipca PiS przedstawiło 41 liderów list do Sejmu. „Jedynką” w Warszawie jest prezes partii Jarosław Kaczyński, a w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Listę w Łodzi otwiera wicepremier Piotr Gliński, a w Rzeszowie szef komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski. W Legnicy na drugim miejscu na liście znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W Krakowie „dwójką” jest szef klubu PiS Ryszard Terlecki, a „trójką” minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W okręgu podwarszawskim „dwójką” jest rzecznik prasowa PiS Anita Czerwińska, a w Radomiu jej zastępca Radosław Fogiel. Kacper Płażyński, kandydat PiS-u w wyborach na prezydenta Gdańska znalazł się na drugim miejscu na liście partii w tym mieście. Z Gdyni będzie kandydował rzecznik rządu Piotr Muller, a z Torunia szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Na listach PiS znalazło się również kilku byłych posłów Kukiz’15, m.in. Tomasz Rzymkowski czy Elżbieta Zielińska.