Prokurator generalny: w raporcie Muellera brak dowodów na współpracę Trumpa z Rosją

98
Prokurator William Barr/EPA

Prokurator specjalny Robert Mueller nie znalazł dowodów na możliwy wpływ Rosji na wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, w których zwyciężył Donald Trump – poinformował Departament Sprawiedliwości.

Prokurator generalny William Barr przesłał wnioski z raportu kongresmanom i mediom. „Dokument nie stwierdza, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump dopuścił się przestępstwa, ale jednocześnie nie uniewinnia go” – poinformował prokurator generalny, powołując się na raport.

Oznacza to, że nie znaleziono przesłanek na to, że Donald Trump czy którykolwiek z członków jego sztabu był w zmowie z Rosją podczas kampanii. Jednocześnie raport stwierdza, że nie da się jednoznacznie ustalić, czy Donald Trump utrudniał śledztwo w tej sprawie.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders w wydanym komunikacie stwierdza, że „prezydent został całkowicie oczyszczony” z zarzutów.
„Prokurator specjalny nie znalazł żadnej zmowy i nie znalazł żadnej obstrukcji. Ustalenia Departamentu Sprawiedliwości są całkowitym i ostatecznym oczyszczeniem prezydenta Stanów Zjednoczonych”- oświadczyła rzeczniczka.

Prokurator specjalny Robert Mueller przez niemal dwa lata prowadził śledztwo w sprawie nielegalnego wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie i rzekomych powiązań otoczenia Donalda Trumpa z rosyjskimi służbami. Amerykański prezydent wielokrotnie krytykował prokuratora specjalnego. Śledztwo Roberta Muellera najczęściej nazywał „polowaniem na czarownice”