Promocja Polski w biblioteczkach na Brooklynie

342
Uczniowie z PS 34 podczas malowania jednej z przygotowywanych biblioteczek / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Na początku czerwca w kilku miejscach północnej części Brooklynu znajdą się małe biblioteczki z książkami, które każdy będzie mógł wziąć do czytania. Będą wśród nich również pozycje opowiadające o Polsce, naszej historii, kulturze i znanych Polakach.

“Little Free Libraries – Book Exchanges” to funkcjonujący już na Brooklynie – a także w wielu innych amerykańskich miastach – sposób na propagowanie czytelnictwa wśród lokalnej społeczności. W północnej części tej dzielnicy w akcję włączył się Instytut Józefa Piłsudskiego, który przy współpracy Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku i władz 14. dystryktu nowojorskiego Wydziału Edukacji oraz Williamsburg High School for Architecture and Design zamierza stworzyć kilka takich biblioteczek. Dodatkowo planuje wyposażyć je w zestaw książek opowiadających o Polsce, naszej historii i kulturze, bohaterach narodowych oraz znanych postaciach i osobach.

Gill Cornell, dyrektor Williamsburg High School for Architecture and Design, Karen Watts, kurator szkolnictwa średniego nowojorskiego Wydziału Edukacji, Alicja Winnicka, kurator 14. dystryktu, konsul Mateusz Gmura oraz dr Iwona Korga, prezes Instytutu Piłsudskiego, prezentują kilka książek, które znajdą się w biblioteczkach / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W biblioteczkach znajdą się m.in.: “Who was Marie Curie?” , “The Zookeeper’s Wife”, “The Hundred Dresses”, “Irena’s Children: Young Readers Edition; A True Story of Courage”, “The Glass Mountain: Tales from Poland”, a nawet “Soldier Bear” i “The Dragon of Krakow and other Polish stories”. Nie zabraknie także książek wydanych w języku polskim. Akcja jest realizowana z grantu przyznanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Kilka książek dotyczących Polski, które znajdą się w biblioteczkach / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

IDEA BIBLIOTECZEK
Projekt “Little Free Libraries – Book Exchanges” z książkami promującymi Polskę narodził się kilka miesięcy temu.

“Kurator Alicja Winnicka zainteresowała tym pomysłem Instytut Józefa Piłsudskiego i zaprosiła do nas dyrekcję Williamsburg High School for Architecture and Design, szkoły, która zajmuje się składaniem takich biblioteczek z gotowych elementów oraz dostarczaniem ich w określone miejsca” – opowiada dr Iwona Korga, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego. Podczas tego spotkania podjęto decyzję o rozmieszczeniu gotowych i odpowiednio pomalowanych biblioteczek w rejonie 14. dystryktu edukacyjnego, zarządzanego przez kurator Alicję Winnicką i obejmującego północną część Brooklynu.

“Postanowiliśmy także wyposażyć je w książki o polskich bohaterach oraz naszej historii i kulturze, wydanych zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Wystąpiliśmy poprzez Konsulat Generalny RP do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o grant, który po pewnym czasie otrzymaliśmy, i mogliśmy przystąpić do realizacji projektu” – wyjaśnia dr Korga.

Dla młodszych uczniów montaż biblioteczek stanowił nowe wyzwanie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Biblioteczki na początku czerwca znajdą się na terenie szkół PS 34, IS 318, MS 577, a także w Instytucie Józefa Piłsudskiego oraz w głównym oddziale Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy 100 McGuinness Blvd na Greenpoincie. Podczas inauguracji, tuż po ich zamontowaniu we wspomnianych miejscach, uczniowie z Williamsburg High School for Architecture and Design będą czytać fragmenty wybranych książek.

“Postaramy się zaopatrzyć biblioteczki w jeszcze większą ilość książek o Polsce, a także zwrócimy się o pomoc do Polonii o ich doposażenie” – zapewnia szefowa Instytutu Józefa Piłsudskiego.

Po inauguracji programu “Little Free Libraries – Book Exchanges” każda osoba lubiąca czytać będzie mogła zabrać z biblioteczki na jakiś czas pozycję, która ją zainteresuje, i zwrócić po przeczytaniu. Może również w zamian zostawić jakąś swoją książkę, którą chce polecić innym ludziom.

Dzięki temu dużo łatwiej, i co najważniejsze – bezpłatnie, można będzie dotrzeć do wielu interesujących i ciekawych publikacji.

“Projekt jest bardzo rozwijający, ponieważ buduje międzyludzkie więzi, wzajemnie przekazywanie sobie wiedzy, a jednocześnie edukuje lokalną społeczność o kulturze danego kraju, w tym przypadku będzie nią m.in. polska historia, sztuka i literatura” – podkreśla dr Iwona Korga.

Praca przy budowaniu biblioteczek przyniosła uczniom nowe doświadczenia oraz wiele radości / FOTO: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

BUDOWANE BIBLIOTECZEK
Akcja składania biblioteczek z gotowych podzespołów odbyła się w piątek, 10 maja, w pracowni Williamsburg High School for Architecture and Design.

Prócz wychowanków tej placówki, którzy z racji przygotowania zawodowego, pełnili rolę instruktorów, w pracę zaangażowani byli uczniowie z PS 34, IS 318 oraz MS 577. Dzięki temu mogli przyczynić się nie tyko do powstania biblioteczek, które trafią do placówek przez nich reprezentowanych, ale również poznać podstawową wiedzę techniczną związaną z montowaniem, skręcaniem i malowaniem różnych elementów.

Biblioteczka przygotowywana z myślą o Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej / FOTO: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Przebieg tworzenia “Little Free Libraries – Book Exchanges” obserwowali także zaproszeni goście. Wśród nich obecni byli: konsul Mateusz Gmura, poseł stanowy Joseph Lentol, Evelyn Cruz z biura kongresmanki Nydii Velazquez, Ben Solitaire z biura radnego Stevena Levina, kurator szkolnictwa średniego nowojorskiego Wydziału Edukacji Karen Watts, dyrektorka MS 577 Maria Masullo, dr Iwona Korga z Instytutu Józefa Piłsudskiego, Alicja Winnicka, kurator 14. dystryktu, Leticia Reyes i Cristine Petito, członkowie Community Education Council z 14. dystryktu, oraz Anna Branaś, menedżer oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej działającego przy 100 McGuinness Boulevard na Greenpoincie. Nie zabrakło także gospodarzy miejsca – Gilla Cornella, dyrektora Williamsburg High School for Architecture and Design, oraz jego zastępcy Giovanniego Damato.

Goście oraz lokalni politycy i przedstawiciele nowojorskiego szkolnictwa zaproszeni na zajęcia, podczas których montowane były biblioteczki / FOTO: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

POZYTYWNE EFEKTY PROJEKTU
“Dzisiejsza akcja pokazała zaangażowanie całej naszej lokalnej społeczności w ten projekt. Można było tu zobaczyć zarówno uczniów, nauczycieli, dyrektorów, a nawet polityków, którym przyświecała wspólna idea, żeby młodzież dowiedziała się nieco więcej o naszych korzeniach oraz poznawała się wzajemnie – podkreśliła Alicja Winnicka. – Dla polskiej społeczności jest to bardzo duże wydarzenie, ponieważ m.in. dzięki temu dr Iwona Korga mogła przeprowadzić wykład na temat polskiej historii i kultury w Williamsburg High School for Architecture and Design. Po raz pierwszy widzę takie zaangażowanie amerykańskich szkół w poszerzaniu wiedzy o ich polskich uczniach i naszej kulturze” – stwierdziła kurator 14. dystryktu. Dodała również, że dla uczniów biorących udział w akcji montowania biblioteczek była to także lekcja, podczas której mogli praktycznie wykorzystać swoje umiejętności.

“Podczas tej pracy dzieci i młodzież wykorzystywały wiedzę matematyczną, fizyczną i plastyczną zdobytą w szkole. Uczniowie musieli pomierzyć te elementy, wybrać odpowiednie śruby i narzędzia, a także farby, którymi na koniec malowali biblioteczki” – wyjaśniła Alicja Winnicka.

Kurator 14. dystryktu Alicja Winnicka oraz poseł stanowy Joseph Lentol również pomagali przy montażu biblioteczek / FOTO: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W podobnym tonie wypowiadał się dyrektor Williamsburg High School for Architecture and Design.

“Był to świetny sposób do wykorzystania wiedzy wychowanków naszej szkoły. Dzisiaj stali się oni nauczycielami dla młodszych uczniów, którzy przyszli z innych szkół, by wspólnie montować biblioteczki” – podkreślił Gill Cornell. Dodał, że kolejnym krokiem będzie dla nich przewiezienie gotowych biblioteczek w ustalone miejsca oraz czytanie podczas ich inauguracji wybranych fragmentów książek, co jest zaplanowane na początek czerwca.

Radość z realizacji projektu “Little Free Libraries – Book Exchanges” podkreślał przedstawiciel polskich władz obecny podczas akcji montowania biblioteczek.

“Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do tego typu inicjatyw – stwierdził konsul Mateusz Gmura. – Naszym priorytetem jest promowanie polskiej kultury, historii oraz ojczystego języka, a także docieranie z dobrym komunikatem i pozytywnym przekazem do ludzi mieszkających w Stanach Zjednoczonych” – zaznaczył konsul dodając, że dzięki tej akcji młodzież amerykańska wywodząca się z różnych grup etnicznych będzie miała okazję poznać polską kulturę, a także tak ważne postaci, jak np.: Irena Sendlerowa, Maria Skłodowska-Curie, Witold Pilecki, a nawet miś Wojtek.

“Cieszę się z obecności licznych przedstawicieli władz amerykańskich i szkolnych, co jest dowodem, że inicjatywa ta jest przez nich dobrze postrzegana. Dziękuję również pani kurator Alicji Winnickiej oraz dr Iwonie Kordze za pilotowanie tej akcji, która jako projekt polonijny jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych” – zaznaczył konsul Mateusz Gmura.

Zadowolenia nie krył także poseł stanowy Joseph Lentol.

“To jest cudowny program. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, włącznie z uczniami szkół PS 34, IS 318, MS 577 oraz Williamsburg High School for Architecture and Design, za uczestnictwo w tym wydarzeniu” – powiedział amerykański polityk, jednocześnie podkreślając znaczenie tej akcji dla lokalnej społeczności.

Przykładowa biblioteczka znajdująca się w Williamsburg High School for Architecture and Design/ FOTO: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK