Prymas Polski o rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny

283

Trwają uroczystości upamiętniające 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. W Gnieźnie odbyła się konferencja poświęcona pierwszej podróży apostolskiej papieża Polaka do ojczyzny.

Hasłem pielgrzymki ojca świętego z 1979 roku było “Gaude Mater Polonia”, czyli “Raduj się, matko Polsko” – przypomniał na antenie radiowej Jedynki prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

“To było hasło wyrażające stan polskiego ducha – stan radości, stan wesela, że przyjeżdża do swojej ojczyzny, do swoich rodaków po raz pierwszy Jan Paweł II – papież, już nie kardynał Karol Wojtyła” – mówił hierarcha.

Podkreślił, że ta pielgrzymka była wyjątkowa, gdyż ojciec święty po raz pierwszy spotkał się z Polakami w kraju jako głowa Kościoła katolickiego.
Zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – film “Pielgrzym” w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego, od dziś można obejrzeć w internecie. Jak zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, “spośród innych filmów produkcja wyróżnia się tym, że w niezwykle emocjonalny sposób pokazuje, jak Polacy przeżywali przyjazd papieża do ojczyzny”. Film “Pielgrzym” – o dziewięciu dniach, które zmieniły Polskę – jest dostępny w internecie w serwisie YouTube, na kanale Episkopat News.

Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony wydarzeniom sprzed czterdziestu lat. Serwis za pomocą interaktywnej trasy prezentuje dzień po dniu wszystkie miejsca wizyty papieża w Polsce. Każdy dzień jest ilustrowany unikatowymi nagraniami przemówień Jana Pawła II z Archiwum Polskiego Radia.