Przepisy azylowe zablokowane

377
EPA-EFE/LARRY W. SMITH

Sędzia federalny z Kalifornii wstrzymał wejście w życie przepisów utrudniających uzyskanie przez uchodźców azylu w Stanach Zjednoczonych. Biały Dom skrytykował tę decyzje i zapowiedział, że zrobi wszystko, by nowe regulacje jak najszybciej weszły w życie. 

Nowe przepisy przewidują odmowę azylu osobom, które nie wystąpiły o udzielenie schronienia w krajach, w których znalazły się po drodze do Stanów Zjednoczonych. Ogłoszone przez prezydenta Donalda Trumpa regulacje miały drastycznie zmniejszyć liczbę uchodźców z Ameryki Środkowej i Południowej przyjmowanych przez Stany Zjednoczone.

Sędzia federalny z San Francisco nakazał jednak wstrzymać obowiązywanie nowych przepisów argumentując, że mogą narazić uchodźców na przemoc i spowodować, że zostaną odesłani do państw, z których uciekali. Biały Dom bardzo ostro skrytykował decyzję sędziego z San Francisco, określając ja mianem “tyranii niewydolnego systemu”. Rzeczniczka prezydenta Trumpa Stephanie Grisham zwróciła uwagę, że inny sąd federalny w Waszyngtonie nie znalazł podstaw do zablokowania nowych przepisów azylowych. “Wykorzystamy wszelkie możliwości, by podważyć ten bezpodstawny werdykt i ochronić nasze granice” – oświadczyła Stephanie Grisham.