Redaktor „Nowego Dziennika” w finale konkursu BohaterON 2020

549
Wojciech Maślanka, redaktor "Nowego Dziennika" otrzymał nominację do finału konkursu BohaterON 2020 w kategorii dziennikarz / Foto: WWW.BOHATERON.PL

Nasz kolega redakcyjny Wojciech Maślanka został nominowany do grona finalistów organizowanego w Polsce konkursu BohaterON 2020 im. Powstańców Warszawskich. W kategorii – dziennikarz, o nagrodę (tzw. polskiego, historycznego Oscara) stanął w szranki z reporterami oraz zespołami redakcyjnymi Polsat News, TVN24, TVP oraz Polskiego Radia. Zwycięzcę wybiorą jurorzy oraz internauci. Głosować można do 14 października br.

Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski XX wieku oraz edukację historyczno-patriotyczną. Została ustanowiona w 2019 r. celem uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę Polski – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W tym roku odbędzie się druga edycja konkursu, którym organizatorzy – Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria – chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę przekazywana wiedzy historycznej i utrwalania prawdy o naszej przeszłości.

Laureaci zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. W każdej z nich trzy wyróżnienia – Brązowy, Srebrny i Złoty BohaterON – przyznają członkowie Kapituły Nagrody złożonej z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich oraz ambasadorów konkursu.

Dodatkowo internauci poprzez głosowanie odbywające się na stronie www.bohateron.pl. wytypują zwycięzcę, który otrzyma Złotego BohaterONa Publiczności (z przyjemnością i dumą zachęcamy do wsparcia naszego kandydata, szczegóły poniżej).

Nasz kolega redakcyjny – Wojciech Maślanka – otrzymał nominację w kategorii dziennikarz „za pielęgnowanie i szerzenie wiedzy historycznej wśród Polonii mieszkającej w Stanach Zjednoczonych”. Organizatorzy w uzasadnieniu nominacji podkreślili, że artykuły redaktora Maślanki pozwalają poznać i lepiej zrozumieć niektóre wątki z historii naszego kraju.

„Na uwagę zasługują wspomnienia poświęcone por. Wandzie Woś-Lorenc, sanitariuszce z powstania warszawskiego, kpt. Wincentemu Knapczykowi, uczestnikowi bitwy o Monte Cassino czy też mjr. Jerzemu Główczewskiemu, pilotowi Dywizjonu 308. Szczególnie ważne i poruszające są wywiady prowadzone w ramach indywidualnego projektu pana Maślanki ‚Świadkowie historii’. Zapis rozmów z powstańcami, sybirakami i ocalonymi z rzezi wołyńskiej, to dla przyszłych pokoleń pamiątka, wskazówka, przestroga i mądrość życiowa przekazana przez ludzi okrutnie doświadczonych przez los” – czytamy w informacji, jaka znalazła się na stronie internetowej konkursu www.bohateron.pl.

Fragmenty wspomnianych wywiadów publikowane były na łamach „Nowego Dziennika”.

Pod uwagę brano materiały zrealizowane od początku 2019 r. do końca lipca br.

Nominacja naszego kolegi redakcyjnego do finału konkursu BohaterON 2020 jest dużym wyróżnieniem nie tylko dla Wojciecha Maślanki, ale również dla „Nowego Dziennika”, bowiem w kategorii – dziennikarz znalazły się bardzo poważne kandydatury.

O statuetkę BohaterONa, zwanego – powtórzmy – polskim historycznym Oscarem, prócz niego walczą również: Anna Hałas-Michalska, reporterka i prezenterka Polsat News; Anna Ołdakowska, Michał Piskorski i Paweł Rudowski z warszawskiego oddziału TVP; Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, twórcy kanału History Hiking na YouTube, i zarazem dziennikarze i producenci filmowi związani z TVN24 oraz Discovery Channel i Canal+; a także zespół historyków i dziennikarzy redagujących serwisy specjalne i portal historyczny Polskiego Radia.

W dodatku, jak podają organizatorzy, na tegoroczną edycję konkursu napłynęło prawie 300 zgłoszeń!

Statuetka BohaterONa nazywana jest polskim historycznym Oscarem / Foto: WWW.BOHATERON.PL

Finał konkursu BohaterON 2020 odbędzie się podczas uroczystej gali 27 października w Teatrze Polskim w Warszawie. Wtedy też poznamy zwycięzców konkursu.

Zespół redakcyjny „Nowego Dziennika” trzyma mocno kciuki za Wojciecha Maślankę i zachęca Czytelników do głosowania na naszego kolegę.

Głosować można codziennie (raz na dobę) aż do 14 października poprzez formularz znajdujący się na stronie: www.bohateron.pl/bohaterony-2020/zaglosuj. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie: www.bohateron.pl.

Logo konkursu BohaterON / Foto: WWW.BOHATERON.PL