Rekord “Świątecznego Uśmiechu Dziecka”

Wspólnym wysiłkiem osiągnęliśmy kolejny sukces, Polonia znów pokazała dobroć swych serc...

163
Akcja "Świąteczny Uśmiech Dziecka" organizowana jest od 2014 r. przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową i Children's Smile Foundation / Foto: Archiwum Children's Smile Foundation

Rekordową kwotę - prawie 175 tys. dolarów - zebrano w ramach akcji "Świąteczny Uśmiech Dziecka" zorganizowanej wspólnie przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową i Children's Smile Foundation. Fundusze te, prócz nowojorskiej fundacji, trafią do wybranych hospicjów w Polsce i zostaną wykorzystane na pomoc chorym dzieciom. Od 2014 roku na ten cel udało się już zebrać ponad milion dolarów.

Ósma edycja “Świątecznego Uśmiechu Dziecka” zakończyła się 31 grudnia ubiegłego roku i trwała nieco ponad miesiąc (od 26 listopada). Tradycyjnie została przeprowadzona wśród członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU), będącej największą polską instytucją finansową poza granicami kraju. Donacje można był składać w 21 oddziałach PSFCU znajdujących się w czterech stanach (Nowy Jork, New Jersey, Illinois i Pensylwania) oraz poprzez bankowość internetową, a darczyńcy mogli osobiście wybrać beneficjenta ich donacji. W sumie – jak podaje PSFUK – zrealizowano 7761 wpłat na łączną kwotę 174 498 dolarów. W związku z tym, że Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa nie pobiera żadnych opłat, wszystkie podmioty biorące udział w akcji charytatywnej otrzymają całość zebranych środków.

W ramach zbiórki pieniędzy na akcję “Świąteczny Uśmiech Dziecka” w oddziale na Ridgewood wystąpił dziecięcy zespół Gaudete / Foto: PSFCU

Beneficjenami ósmej edycji “Świątecznego Uśmiechu Dziecka” są:
Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne – Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej – zebrano dla nich 66 633 dolary;
Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach – zebrano dla nich 42 962 dolary;
Hospicjum Opatrzności Bożej – Księża Orioniści w Wołominie – zebrano dla nich 40 888 dolarów;
Children’s Smile Foundation z Nowego Jorku – zebrano dla nich 26 015 dolarów.

W oddziale PSFCU na Ridgewood w ramach akcji “Świąteczny Uśmiech Dziecka” wystąpił zespół Dzieci PRL-u, prezentując kolędy i pastorałki / Foto: PSFCU

Akcję “Świąteczny Uśmiech Dziecka” Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa i Children’s Smile Foundation organizują wspólnie od 2014 roku, natomiast od kilku lat patronat nad inicjatywą sprawuje Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda.

Jak dotychczas największą kwotę – 151 tys. dolarów – udało się zebrać w czasie pierwszej akcji przed siedmiu laty. Łącznie w ośmiu edycjach tej inicjatywy członkowie PSFCU przekazali 1 000 009 dolarów, które trafiły do 19 hospicjów w Polsce, hospicjum w Wilnie oraz do nowojorskiej Children’s Smile Foundation, która zebrane fundusze w całości przeznacza na leczenie ciężko chorych i potrzebujących polonijnych dzieci.

W Bridgeview w stanie Illinois w ramach akcji “Świąteczny Uśmiech Dziecka” zorganizowano spotkanie ze św. Mikołajem / Foto: PSFCU

Zakończona 31 grudnia akcja przyniosła rekordową sumę 174 498 dolarów. Wynik ten bardzo cieszy organizatorów “Świątecznego Uśmiechu Dziecka”.

“Po raz kolejny okazało się, że członkowie naszej unii mają dobroczynność we krwi. W okresie świątecznym pomiędzy Świętem Dziękczynienia a końcem 2021 roku okazali niesamowitą hojność i zaangażowanie w pomoc potrzebującym dzieciom, ale ponadto pobili rekord dotychczasowych zbiórek, wpłacając prawie 175 tys. dolarów” – podkreślił Bogdan Chmielewski, prezes i dyrektor wykonawczy PSFCU. Przekazał również wyrazy wdzięczności za wszystkie donacje.

“Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali, a wiemy, że specjalne zbiórki organizowały polonijne szkoły, parafie a nawet osoby prywatne. Jak co roku Polonia pokazuje, że zawsze wspiera tych, którzy potrzebują naszej pomocy” – powiedział Bogdan Chmielewski.

W Monroe w stanie Connecticut pieniądze na akcję “Świąteczny Uśmiech Dziecka” zbierano także podczas świątecznego kiermaszu / Foto: PSFCU

Wyrazy wdzięczności przekazał również Mariusz Śniarowski, prezes Children’s Smile Foundation.

“Pragnę serdecznie podziękować Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, a w szczególności panu prezesowi i dyrektorowi wykonawczemu Bogdanowi Chmielewskiemu za zorganizowanie tej wspaniałej akcji oraz wszystkim członkom PSFUK, którzy poprzez swoje szczodre donacje przyczynili się do rekordowej zbiórki pieniędzy na dzieci w potrzebie. Tym wspólnym wysiłkiem osiągnęliśmy kolejny sukces. Polonia po raz kolejny pokazała dobroć swych serc. Fundusze zebrane na Children’s Smile Foundation będą przeznaczone na dzieci w Stanach Zjednoczonych. Dziękuję bardzo i zapraszam wszystkich na naszą kolejną akcję charytatywną czyli Bal Walentynkowy, który odbędzie się 12 lutego” – powiedział Mariusz Śniarowski.

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda ufundowała i przekazała Children’s Smile Foundation bardzo atrakcyjną kolię, która zostanie zlicytowana podczas Balu Walentynkowego / Kredyt: Przemysław Keler/KPRP

Wspomniany przez prezesa Children’s Smile Foundation bal jest – podobnie jak “Świąteczny Uśmiech Dziecka” – doroczną imprezą organizowaną w celu pozyskania funduszy na pomoc potrzebującym i chorym dzieciom. Dlatego też na ten cel przeznaczone są nie tylko pieniądze pochodzące ze sprzedaży biletów, ale także z loterii fantowej i licytacji, które zostaną przeprowadzone podczas Balu Walentynkowego.

Z myślą o tej aukcji Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda ufundowała i przekazała bardzo atrakcyjny naszyjnik. Fundusze pozyskane w ramach licytacji tej pięknej kolii zostaną przekazane na leczenie 5-letniego Wojtusia Runke, który walczy z siatkówczakiem – nowotworem oczu. Podczas balu tradycyjnie zostanie także uhonorowana osoba, która w znaczący sposób wspiera działalność Children’s Smile Foundation oraz chore dzieci. Tym razem będzie to dr Iwona Mienko, pediatra, która swoją praktykę lekarską prowadzi na nowojorskim Ridgewood.

Wspierany przez Children’s Smile Foundation Wojtuś Runke walczy z siatkówczakiem jedynego oka / Kredyt: Archiwum Children’s Smile Foundation

Bal Walentynkowy odbędzie się 12 lutego w pięknej sali Chateau Briand na Long Island (440 Old Country Rd, Carle Place, NY 11514). Początek zaplanowany jest na godz. 7 wieczorem. Bilety w cenie 150 dolarów można rezerwować w siedzibie Children’s Smile Foundation (6043 Maspeth Ave, Maspeth, NY 11378) lub pod num. tel.: (718) 894 6443).

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.childrenssmilefoundation.org, na fecebookowym profilu “Children’s Smile Foundation” i na plakatach oraz uzyskać wysyłając email na adres: [email protected]org.

Foto: Archiwum Children’s Smile Foundation/Sebastian Wiśniewski