Rekordowe temperatury w Europie

168
EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

W Niemczech i we Francji padł rekord temperatury. W czwartek odnotowano w tych krajach ponad 105 st. Fahrenheita. Meteorolodzy przewidują, że upały utrzymają się przez następne dni. Fala gorąca zbliża się do Polski. W jej centralnej części w niedzielę i poniedziałek termometry pokażą ponad 90 st. Fahrenheita, czyli ponad 30 st. Celsjusza.

Politycy frakcji Zielonych w Niemczech żądają, aby pracownicy szczególnie narażeni na wysoką temperaturę mieli wolne dni lub – o ile to możliwe – mogli pracować w domu. W piątek ze względu na upały czasowo zostanie zamknięta elektrownia atomowa w Grohnde w Dolnej Saksonii. Chłodząca reaktor woda ma zbyt wysoką temperaturę, aby bezpiecznie dla ekosystemu była wpuszczana do pobliskiej Wezery. Niemieckie linie kolejowe z powodu upałów proponują inne terminy podróży lub zwracają pieniądze za zakupione na upalne dni bilety. Służby kolejowe w wielu miejscach malują szyny białą farbą, co obniża ich temperaturę.
Jak twierdzi rzecznik prasowy Niemieckiej Służby Meteorologicznej, jutro temperatura w zachodnich landach może przekroczyć 105 st. Fahrenheita. Równie gorąco jest panują w Holandii. Tamtejsze służby drogowe posypują asfalt solą, która także obniża temperaturę nawierzchni. Rekord ciepła zanotowała w czwartek Francja. W tak zwanym najcieplejszym monecie dnia było prawie 109 st. Fahrenheita. Tym samym pokonany został rekord z 1947 roku, kiedy zanotowano 104 st. Fahrenheita. Rekordowo ciepło było też w czwartek w Belgii – 105 st. Fahrenheita. Jak mówią meteorolodzy takiej temperatury nie notowano w tym kraju od prawie 200 lat. Synoptycy są zgodni – poprzedni miesiąc był najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów. Lipiec także szykuje się z rekordowo wysoką temperaturą.