Rekordowe zainteresowanie wyborami

359
FOTO: EPA PHOTO EPA/VASSIL DONEV/MA/mr

Zakończyła się rejestracja polonijnych wyborców chcących wziąć udział w wyborach prezydenckich. W dziewięciu obwodowych komisjach, chęć wzięcia udziału w głosowaniu zgłosiło prawie 34 tys. osób. W metropolii nowojorskiej, gdzie utworzono trzy komisje – nieco ponad 13800 osób. Wybory w USA odbędą się tylko korespondencyjnie.   

Jak informuje konsul w Nowym Jorku, Adrian Kubicki, osoby, które zarejestrowały się do wyborów, otrzymają pakiet wyborczy, który należy jak najszybciej odesłać do komisji wyborczych (w przypadku metropolii nowojorskiej – na adres konsulatu, bo tam zostały utworzone). – Termin mija 27 czerwca. Wówczas taki głos będzie uznany za skutecznie oddany. Bardzo dziękuje wszystkim osobom, które się zarejestrowały. Te liczby są bardzo duże” – mówi konsul w Nowym Jorku. Chęć wzięcia udziału w wyborach wyraziło 33,952 osób w całych USA. Jeśli podobna liczba osób zagłosuje, będzie to zdecydowanie więcej niż w poprzednich wyborach. Wtedy do urn poszło nieco ponad 19 tys. osób. Najwięcej głosowało w Chicago – ponad 10 tys. oraz w okręgu nowojorskim – 6600. Zdecydowanym zwycięzcą wśród Polonii amerykańskiej okazał się Andrzej Duda, który uzyskał poparcie rzędu 66,4 proc. Na drugim miejscu uplasował się Bronisław Komorowski – 14,2 proc., a na trzecim – Paweł Kukiz – 11,4 proc. Prawo wybierania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma osoba, która: najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie została ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu, nie została pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Ma ważny paszport. Jeżeli żaden z kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta, nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 14 dni po terminie pierwszego głosowania przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie. 

„Pakiety wyborcze będziemy mogli wysłać zaraz po tym jak wszystkie wnioski zostaną przez nas formalnie zaakceptowane w systemie eWybory. Myślę, że już w czwartek, 18 czerwca, będziemy mogli rozpocząć proces wysyłania tych pakietów do wyborców. Przesyłka powinna do nich dotrzeć w przeciągu kilku dni. Zachęcam by w tym czasie sprawdzać swoje skrzynki pocztowe, tak by jak najszybciej odebrać pakiety i następnie bezzwłocznie – po zagłosowaniu – je odesłać. Jest to bardzo ważne ponieważ musimy zapewnić sobie kilka dni na to, żeby przesyłka mogła dotrzeć do Konsulatu RP. Tylko pakiety odesłane do soboty, 27 czerwca włącznie, będą mogły zostać uznane jako skutecznie oddany głos. Proszę to uwzględnić planując odesłanie pakietów wyborczych” – mówi Nowemu Dziennikowi” konsul generalny Adrian Kubicki. Cała rozmowa w najbliższym, papierowym wydaniu „Nowego Dziennika”. Tygodnik dostępny już od środy w sklepach.