Rekordowy budżet uchwalony. “To zaliczka za powrót Nowego Yorku (…) takiego, jaki ma być”

102
Rada Miasta Nowy Jork uchwaliła rekordową umowę budżetową o wartości 101 miliardów dolarów. Ostateczne zatwierdzenie nastąpiło około godziny 23:00 w poniedziałek, po osiągnięciu porozumienia pomiędzy radą a burmistrzem Ericiem Adamsem.

Jak poinformował John Dias z CBS2, budżet na 2023 jest największy w historii miasta. Podskoczył o ponad 2 miliardy dolarów, bo – jak twierdzi burmistrz – miasto zebrało więcej z podatków niż potrzeba i oszczędzało dodatkowe fundusze na czarną godzinę.

Po wielogodzinnej debacie Rada uchwaliła plan wydatków stosunkiem głosów 44 do 6. Przewodniczący komisji powiedział w oświadczeniu, że „ten budżet to zaliczka za powrót Nowego Jorku – nie taki, jaki był, ale taki, jaki powinien być”.

Budżet obejmuje rozszerzenie nowojorskiej ulgi podatkowej od podatku dochodowego o 250 milionów dolarów, aby zostawić więcej pieniędzy w kieszeniach rodzin pracujących. To także zwiększenie rezerwy miasta do 8,3 miliarda dolarów – najwyższego poziomu w historii miasta.

Straci natomiast Departament Edukacji – ok. 600 milionów dolarów. Jak uważa burmistrz, dzieje się tak z powodu spowolnienia napływania funduszy z budżetu federalnego. Jest to spowodowane pandemią i zmniejszeniem liczby aplikujących na studia. Włodarz Nowego Yorku zapewnił jednak, że studenci będą mieli zapewnieni dotychczasowe usługi w stu procentach, pomimo cięć.

Red. JŁ