Restauracje tylko na zewnątrz

421
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Burmistrz Bill de Blasio powiedział we wtorek, 25 sierpnia, że wciąż nie ma konkretnego planu wznowienia całkowitej działalności restauracji i barów w mieście. Przyjmowanie klientów wewnątrz lokali wciąż jest, jak dodał, zbyt dużym zagrożeniem w dobie trwającej pandemii.

“Musimy skupić się na zdrowiu i bezpieczeństwie nowojorczyków oraz na odpowiednim powrocie do normalności naszego miasta. Nie możemy dopuścić do błędów, które widzieliśmy w innych częściach kraju i na całym świecie” – stwierdził de Blasio. Miasto Nowy Jork to jedyny region w stanie, gdzie nadal nie można spożywać posiłków w pomieszczeniach restauracyjnych. Jest to już dozwolone w sąsiednich powiatach, takich jak Nassau, Suffolk i Westchester.

Tymczasem właściciele restauracji twierdzą, że dalsze zamrożenie branży gastronomicznej doprowadzi do jej całkowitego upadku. Już wiele restauracji i barów w mieście zamknęło swoje podwoje. Tymczasem koalicja ok. 100 restauracji na Staten Island i Brooklynie planuje złożenie pozwu zbiorowego, by zmusić miasto i stan do ponownego otwarcia restauracji w Nowym Jorku. “Mieliśmy być otwarci 6 lipca, teraz słyszymy od burmistrza, że może będziemy zamknięci aż wymyślona zostanie szczepionka. Kto wie, kiedy to nastąpi” – mówi Thomas Casatelli, który jest właścicielem czterech lokali w dzielnicy Bay Ridge na Brooklynie i w West Brighton. Restauratorzy podkreślają, że same ogródki nie dają im utrzymania, w dodatku setki pracowników musiało zostać zwolnionych. Przede wszystkim barmanów. Pracę straciło też wiele pracowników kuchni, część to imigranci bez ważnych dokumentów pobytowych, którzy nie mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych czy inne federalne wsparcie oferowane na czas pandemii.