Rezygnacja nowojorskiej komisarz ds. zdrowia

260
Do wtorku, 4 sierpnia, w Nowym Jorku odnotowano ponad 231 tys. przypadków COVID-19 i ponad 23 tys. zgonów
Do wtorku, 4 sierpnia, w Nowym Jorku odnotowano ponad 231 tys. przypadków COVID-19 i ponad 23 tys. zgonów EPA-EFE/PETER FOLEY

Do wtorku, 4 sierpnia, w Nowym Jorku odnotowano ponad 231 tys. przypadków COVID-19 i ponad 23 tys. zgonów

Nowojorska komisarz ds. zdrowia dr Oxiris Barbot zrezygnowała ze stanowiska. W liście, w którym tłumaczy swoją decyzję, krytykuje burmistrza Nowego Jorku za działania związane z pandemią.  Bill de Blasio potwierdził, że otrzymał list z rezygnacją komisarz we wtorek i tego samego dnia wyznaczył jej następcę.

The New York Times jako pierwszy poinformował, że dr Oxiris Barbot złożyła rezygnację, a powodem miał być spór między burmistrzem a urzędnikami Departamentu Zdrowia. „Opuszczam dzisiaj swoje stanowisko. Jestem bardzo zawiedziona, że podczas największego kryzysu zdrowia publicznego w naszym życiu, niezrównane doświadczenie Departamentu Zdrowia w zakresie kontroli chorób, nie zostało wykorzystane w takim stopniu, w jakim mogłoby być” – napisała w liście była już komisarz do burmistrza de Blasio. – Nasi eksperci są znani na całym świecie ze swoich prac epidemicznych, nadzoru i reagowania” – kontynuuje w liście dr Barbot. Uważa też, że jej departament został pominięty w strategii walki z pandemią. 

Powodem sporu między burmistrzem a urzędnikami do spraw zdrowia w mieście było między innymi to, że de Blasio zdecydował, by śledztwa epidemiologiczne ws. Covid-19 były prowadzone przez szpitale, a nie departament. Dr Barbot uważała, że jej wydział nie jest w pełni wykorzystywany, co więcej spychany na drugi plan. W liście do kolegów z Departamentu Zdrowia potwierdziła swoją rezygnację. „Dziś rano złożyłam formalną rezygnację burmistrzowi de Blasio” – napisała. „Wasze doświadczenie i wskazówki były drogowskazem prowadzącym to miasto przez tę historyczną pandemię i  nieuniknionej drugiej fali. Wasze umiejętności muszą być lepiej wykorzystane, podobnie jak naszych siostrzanych agencje” – napisała była komisarz. Jej rezygnacja nastąpiła kilka tysięcy po tym, jak miała w niecenzuralnych słowach zwrócić się do przedstawiciela NYPD, po tym jak otrzymała prośby o specjalne maski dla funkcjonariuszy. Miała też odmówić ich wydania. 

W poniedziałek, 3 sierpnia dr Oxiris Barbot napisała w oświadczeniu – „W połowie marca poproszono mnie o dostarczenie NYPD pół miliona masek N-95, podczas gdy zarówno masek jak i  innych środków ochrony indywidualnej było strasznie mało. Żałowałam, że nie możemy spełnić ich prośby w całości. To niestety doprowadziło do kłótni, w której doszło do nieprzyjemnej wymiany słów między mną a funkcjonariuszem policji”. Dodała też, że już wcześniej przeprosiła policjanta, a teraz robi to ponownie. – 

Przepraszam NYPD za stworzenie wrażenia, że ​​nie mam szacunku dla naszego wydziału policji, który każdego dnia odgrywa kluczową rolę na pierwszej linii frontu dbając o bezpieczeństwo naszego miasta” – podkreśliła w oświadczeniu była komisarz. Przeprosiny wystosowała po tym, jak Bill de Blasio publicznie ją do tego wezwał, a funkcjonariusze zarządali jej rezygnacji. Do wtorku, 4 sierpnia, w Nowym Jorku odnotowano ponad 231 tys. przypadków COVID-19 i ponad 23 tys. zgonów.