Rodzice żołnierza M. Ollisa honorowymi ambasadorami Polski

319

Rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, który oddał życie za polskiego kolegę w Afganistanie otrzymali tytuł „honorowych ambasadorów Polski” w plebiscycie organizowanym przez koncern KGHM Polska Miedź. Ceremonia wręczenia statuetki odbyła się w konsulacie RP w Nowym Jorku.

Wręczając nagrodę „Honorowych ambasadorów Polski”, dyrektor do spraw projektów strategicznych KGHM Polska Miedź Andrzej Kensbok powiedział, że tragiczne wydarzenie, jakim była śmierć syna, jego rodzice potrafili przekuć w coś pozytywnego. „Z tego zła, które się stało, powstało pewne dobro. Rodzice poległego żołnierza zbliżyli się do społeczności polskiej i budują lepsze relacje pomiędzy naszymi krajami” – mówił Andrzej Kensbok.

Państwo Ollisowie wyrażali wdzięczność, że Polska pamięta o nich oraz o ich synu, który zginął w Afganistanie, ratując polskiego porucznika Karola Cierpicę. „Jeśli tracisz kogoś, najbardziej lękasz się, że zostanie zapomniany. Polska nie zapomniała o Michaelu, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni” – mówiła Polskiemu Radiu Linda Ollis.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski podkreślił, że państwo Ollisowie zbliżyli się nie tylko z uratowanym przez ich syna porucznikiem Karolem Cierpicą, ale również z Polską. „Zawsze mówią o Polsce jako o bardzo ważnym sojuszniku Stanów Zjednoczonych i wspominają braterstwo broni. Tak jak ich syn pomógł Polakowi. tak oni pomagają Polsce” – stwierdził konsul, dodając, że to bardzo wyjątkowa postawa.

Zwycięzcy zorganizowanego przez KGHM Polska Miedź plebiscytu „Ambasador Polski” zostaną wyłonieni w 4 kategoriach: ambasadora nauki, sportu, kultury i biznesu. Przyznana też zostanie specjalna nagroda w kategorii „Ambasador Polski 2019. Nagroda Publiczności”. Do tytułu ambasadorów mogą kandydować osoby, które przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Polski. Rozstrzygniecie plebiscytu nastąpi 12 października podczas uroczystej gali w Warszawie.