Romantyczny wieczór w Princess Manor

Nagrody Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association

353
Laureatki konkursu wraz z jurorami, prowadzącą imprezę oraz przedstawicielem sponsora nagród (od lewej): Maria Bielska, Oliwia Strama, Bianca Gosk, Leon Fuks, Eva Konopka, Helen Leśnik-Mistak, Barbara Konopka i Bernadette O'Keefe / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Bianca Gosk, Eva Konopka i Oliwia Strama zostały laureatami tegorocznego konkursu zorganizowanego przez Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association i przeznaczonego dla młodzieży polonijnej. Jego temat przewodni nawiązywał do ustanowionego przez Sejm RP Roku Romantyzmu Polskiego.

Po przerwie spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi profesjonalistki zrzeszone w Marie Skłodowska Curie Professional Woman’s Association zorganizowały bankiet, podczas którego wręczone zostały nagrody dla młodzieży polonijnej, biorącej udział w konkursie na esej tradycyjnie poświęcony znanej polskiej postaci. W tym roku jego bohaterem był Adam Mickiewicz, jeden z naszych narodowych wieszczów, uznawany również za największego poetę polskiego romantyzmu.

Uczestnicy konkursu w swoich pracach mogli wykorzystać dowolną jego twórczość, ale obowiązkowo musieli także przeczytać największe dzieło wieszcza – “Pana Tadeusza”. Jak się okazało, mimo niełatwego zadania – ponieważ utwór napisany jest wierszem i zawiera wiele staropolskich określeń – polonijna młodzież świetnie sobie poradziła z tym tematem. Jego wybór nie był przypadkowy.

“W związku z tym, że obecny rok został określony przez Parlament RP Rokiem Polskiego Romantyzmu, nasze stowarzyszenie, które za każdym razem stara się pobudzić młodzież do myślenia, postanowiło wykorzystać ten fakt do naszego dorocznego konkursu. Miało na to wpływ także to, że polski romantyzm rozpoczyna się wraz z wydaniem tomiku poetyckiego ‘Ballady i romanse’ Adama Mickiewicza” – wyjaśnia Maria Bielska, prezes Marie Skłodowska Curie Professional Woman’s Association.

Laureatkami konkursu poświęconego Adamowi Mickiewiczowi zostały (od lewej): Eva Konopka (2. miejsce), Bianca Gosk (1. miejsce) i Oliwia Strama (3. miejsce) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Dzięki temu konkursowi młodzież nie tylko poszerzyła swoją wiedzę na temat twórczości polskiego wieszcza, ale także jego emigracyjnego życia, a nawet pogłębiła swoje relacje z Polską i naszą kulturą. Stwierdziły to w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” zdobywczynie trzech pierwszych miejsc.

“Bardzo się cieszę z tej nagrody, której w ogóle się nie spodziewałam – podkreśliła Oliwia Strama, laureatka trzeciej nagrody. – Jest ona dla mnie bardzo ważna, ponieważ urodziłam się w Stanach Zjednoczonych, ale w związku z tym, że moi rodzice pochodzą z Polski, staram się utrzymywać polskość, mówić po polsku i pamiętać o polskich tradycjach. Konkurs ten w dodatku uświadomił mi, że ja też jestem Polką” – zaznaczyła z dumą uczennica 10. klasy Millennium High School na Brooklynie, a także 10. klasy Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie.

Temat związany z Adamem Mickiewiczem początkowo wydawał się jej bardzo trudny, ale nie na tyle, żeby się go wystraszyła. Dlatego też postanowiła wziąć udział w konkursie.

“Gdy zaczęłam się zagłębiać coraz bardziej w ‘Pana Tadeusza’ i twórczość oraz życie Adama Mickiewicza, to pomysł na esej sam wpadł mi do głowy i nie miałam z nim żadnej trudności” – wyjaśniła Oliwia.

Radości ze zdobycia nagrody nie kryła także Eva Konopka.

“Konkurs ten, a zwłaszcza zajęcie drugiego miejsca, udowodnił mi, że jeżeli chcę coś zrobić, to mogę i potrafię. Myślę, że w związku z tym, że ani nie urodziłam się w Polsce, ani nawet jej nie odwiedziłam, to udział w tym konkursie na pewno zbliżył mnie do tego, co Adam Mickiewicz mógł czuć i myśleć, gdy pisał ‘Pana Tadeusza’. On też był imigrantem w różnych krajach i tęsknił na Polską. Ja czuję podobnie” – stwierdziła Eva Konopka, która jest uczennicą 9. klasy szkoły średniej Stuyvesent na Manhattanie, a także 10. klasy Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie.

O tęsknocie za ojczyzną swoich rodziców mówiła także laureatka miejsca pierwszego.

“Gdy pisałam esej, to nie miałam na myśli tylko ‘Pana Tadeusza’, ale całą literaturę polską. Mamy obecnie Rok Polskiego Romantyzmu, więc to wyróżnienie bardzo dużo dla mnie znaczy, ponieważ cała moja rodzina mieszka w Polsce. Dzięki temu konkursowi mogłam się bardziej zbliżyć do niej oraz do polskiej kultury” – podkreśliła Bianca Gosk, uczennica 9. klasy Susan E. Wagner High School na Staten Island oraz 10. klasy Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie.

Podczas bankietu w romantyczny nastrój wprowadzała harfistka Sylwia Kowalczuk / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Sponsorem nagród – odpowiednio 200, 300 i 500 dolarów – wręczonych laureatkom konkursu poświęconego Adamowi Mickiewiczowi była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia (karty upominkowe w wysokości 25 dolarów każda) ufundowane przez Pulaski Association of Business and Professional Men.

W sumie w konkursie wzięło udział 10 uczniów z polonijnych placówek oświatowych skupionych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających.
Bankiet, podczas którego nagrodzono młodzież polonijną, odbył się w środę, 11 maja, w Princess Manor na Greenpoincie. Jego głównym celem było zebranie pieniędzy na fundusz stypendialny – Anthony and Joseph Chmura Memorial Scholarship – dla najbardziej uzdolnionych polonijnych studentek.

Tegoroczne stypendia tradycyjnie zostaną wręczone w listopadzie w tym samym lokalu co nagrody dla młodzieży szkolnej. Z tego powodu radości nie kryły członkinie Marie Skłodowska Curie Professional Woman’s Association.

“Przez ostatnie dwa lata nasza organizacja bardzo ucierpiała, ponieważ przez pandemię nie mogłyśmy zorganizować żadnych spotkań ani wieczorków. Natomiast nie zrezygnowałyśmy z naszej pracy i cały czas działałyśmy wirtualne. W ten sposób gromadziłyśmy fundusze na stypendia, przez co przez te dwa lata rozdałyśmy zarówno stypendia, jak i zorganizowałyśmy dwa konkursy na eseje. W roku ubiegłym nawet udało nam się zebrać 10 tys. dolarów, dzięki czemu wręczyłyśmy cztery, a nie jak zwykle trzy stypendia po 2 tys. dolarów. Oczywiście wszystko odbyło się zdalnie” – wyjaśniła Maria Bielska.

Hymny narodowe – polski i amerykański – wykonała Julia Baran, która zaśpiewała także dwie pieśni: “Życzenie” oraz “Ojczyzno ma”. Z tyłu stoją: prowadząca Maria Bielska (z lewej) oraz akompaniująca Halina Kalitka / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W ciągu 25 lat działalności Marie Skłodowska Curie Professional Woman’s Association rozdało ponad 75 stypendiów dla studentek. Poza tym przez ponad 20 lat stowarzyszenie to organizuje dla młodzieży szkolnej konkurs na tematyczny esej.

Bankiety, podczas których wręczane są nagrody i stypendia, są także okazją do pokazania uzdolnionej artystycznie młodzieży.

W środowy wieczór swój piękny śpiew zaprezentowała Julia Baran, uczennica 3. klasy Academy of American Studies oraz 10. klasy Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej na Ridgewood i zarazem tegoroczna Miss Polonii tej dzielnicy. W jej wykonaniu publiczność miała okazję usłyszeć “Życzenie” Fryderyka Chopina ze słowami Stefana Witwickiego oraz pieśń “Ojczyzno ma”, a także (na samym początku) hymny narodowe.

Z kolei Emilia Idec, harcerka i tancerka z zespołu Krakowianki i Górale wyrecytowała “Inwokację” z “Pana Tadeusza”. Ogromnie ciepło został przyjęty występ sześcioletniego i bardzo uzdolnionego Andrzejka Michonia, który zaśpiewał m.in. znany szlagier “Tylko we Lwowie”.

Wieczór – który miał bardzo romantyczny klimat – grą na harfie uświetniła dorosła artystka – Sylwia Kowalczuk. W oficjalnej części uroczystości prowadzonej przez Marię Bielską specjalną modlitwę odmówił ks. Józef Szpilski. Natomiast nagrodzone eseje zaprezentowała Bernadette O’Keefe, przewodnicząca jury, w skład którego wchodziły także: Irene Krulewski, Helen Leśnik-Mistak, Barbara Konopka i Ewa Korzeb.

W bankiecie wzięli udział przedstawiciele wielu polonijnych organizacji i instytucji, wśród których był m.in. Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc z żoną Magdaleną, który przy okazji zaprosił wszystkich do licznego udziału w październikowej manifestacji polskości na Piątej Alei.

Podczas występu Andrzejkowi Michoniowi towarzyszyła Hania Idec (z lewej) z siostrą Emilią, która także wyrecytowała “Inwokację” z “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK