Rośnie liczba zakażonych w Nowym Jorku. Najwięcej chorych w USA

2178
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Tylko w środę potwierdzono w mieście Nowy Jork ponad 500 przypadków zakażenia koronawirusem. W całym stanie jest ich ok. 4 tys. Gubernator Andrew Cuomo ogłosił dziś rano kolejne wytyczne dotyczące walki z pandemią. 

Chodzi między innymi o ograniczenie pracowników o 75 proc., którzy w tych samych godzinach mogą przebywać w miejscu zatrudnienia. Nie dotyczy to tzw. niezbędnych zawodów, czyli osób związanych ze służbą zdrowia, policjantów czy strażaków. Po raz kolejny Cuomo, apelował, by firmy, które nie muszą być otwarte, pozwoliły zatrudnionym pracować z domów. Centra handlowe, jeśli są otwarte, mają zamykać się wcześniej – najpóźniej o godz. 8 wiecz. Do końca marca nieczynny będzie dom handlowy Macy’s. Podobną decyzję podjeły: Nordstrom, Bloomingdale’s oraz Saks Fifth Avenue. Zakupy są możliwe, ale wyłącznie przez internet. Podczas czwartkowej konferencji Andrew Cuomo mówił też o konieczności zaopatrzenia szpitali w respiratory. “Brakuje nam ponad 24 tys. respiratorów. W tej chwili mamy ok. 5-6 tys. Konieczne jest też zwiększeni liczby łóżek szpitalnych i ubrań ochronnych” – mówił gubernator.

Ostrzegł przed dezinformacją i strachem, które są „równie zaraźliwe lub bardziej zaraźliwe niż wirus”. Zapowiedział 90-dniową ulgę w spłacie kredytu hipotecznego, chodzi o odroczenie na 3 miesiące, spłaty raty pożyczki. JPMorgan Chase tymczasowo zamyka 1000 oddziałów, czyli około 20 proc. swoich lokalizacji, potwierdził ABC News. To pierwszy przykład dużego amerykańskiego banku zamykającego oddziały z powodu wybuchu epidemii. Pozostałe ok. 4 tys. będą czynne krócej. Natomiast pracownicy otrzymają regularne wynagrodzenie oraz dwa dodatkowe płatne dni urlopu w tym roku. 

W środę TSA potwierdziło, że dwóch funkcjonariuszy zatrudnionych na międzynarodowym lotnisku Johna F. Kennedy’ego i jeden na międzynarodowym lotnisku Newark Liberty mają pozytywne wyniki testu na obecność koronawirusa. Jak twierdzą przedstawiciele lotnisk, funkcjonariusze nie mieli mieć styczności z pasażerami. 

W środę potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wśród więźniów przebywających na Rikers Island. LIRR ogłosił w środę, że pracownicy nie będą przyjmowali płatności gotówkowych w kasach biletowych lub w pociągach. Kolej cały czas działa, a stacje i  są dezynfekowane co najmniej dwa razy dziennie. 

Liczba pasażerów w nowojorskim metrze spadła we wtorek o 3,7 miliona, w porównaniu z tym samym dniem w ubiegłym roku, gdy metrem przejechało ponad 5,5 miliona osób, podał w tweecie MTA New York City Transit.

RAMKA: 

Całkowita liczba pozytywnych przypadków w stanie Nowy Jork: 4,152

– Całkowita liczba przypadków pozytywnych w Nowym Jorku: 2469

– Najbardziej dotknięty stan w USA to NY. Na drugim miejscu jest Waszyngton.

– Łączna liczba osób testowanych w stanie Nowy Jork: 22 284

– Łączna liczba osób testowanych w Nowym Jorku: 9534

– Obecne hospitalizacje: 777 z 4152 (19 proc. przypadków)