Royal Tour po Polsce z premierem Morawieckim

354

W poniedziałek w Los Angeles, a w środę w Nowym Jorku, odbędzie się premierowy pokaz kolejnego odcinka amerykańskiego serialu przyrodniczo-edukacyjnego „The Royal Tour” – tym razem bohaterem będzie Polska, a narratorem – premier Mateusz Morawiecki. W pokazie weźmie udział minister kultury Piotr Gliński. Już z udziałem Mateusza Morawieckiego obraz będzie pokazany we wtorek w Chicago i w środę w Nowym Jorku podczas spotkania z premierem na NYU.

„Poland: The Royal Tour” to produkcja zrealizowana przez amerykańskiego dziennikarza Petera Greenberga wraz z Polską Fundacją Narodową dla amerykańskiej sieci stacji telewizyjnych PBS. W filmie przewodnikiem dziennikarza po Polsce jest premier Mateusz Morawiecki. Ekipa filmowa odwiedziła Warszawę, Gdańsk, Gdynię, Hel, Słowiński Park Narodowy, Auschwitz, Wieliczkę, Niedzicę, Czorsztyn, Zakopane, Rzeszów, Markową, Kraków, Św. Krzyż, Kotlinę Kłodzką, Wrocław, Toruń i Malbork.

Na kanale Petera Greenberga na Youtube można już obejrzeć zwiastuny filmu. W jednym z nich Peter Greenberg tłumaczy, dlaczego narratorem w filmie jest właśnie premier Morawiecki. „Naszym przewodnikiem w tej nietypowej podróży będzie człowiek, który dobrze zna historię tego kraju, bo był w dużej mierze jej częścią. W wieku zaledwie 11 lat działał w podziemiu, w wieku 19 lat porwano go, wielokrotnie był zatrzymany i bity przez służby specjalne”.

Pokaz w Los Angeles odbędzie się w Samuel Goldwyn Theater, gdzie Amerykańska Akademia Filmowa ogłasza nominacje do Oscarów. 22 kwietnia film pokaże amerykańska sieć 354 stacji telewizyjnych – PBS. Podczas wizyty w USA premier spotka się też z amerykańskimi biznesmenami i dziennikarzami.