Rozpoczęła się druga prezydencja Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

62
FOTO: EPA

Dziś oficjalnie rozpoczyna się druga miesięczna prezydencja Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Polscy dyplomaci w tym czasie chcą stawiać na "umocnienie roli prawa międzynarodowego, ochronę praw człowieka oraz wsparcie dla mniejszości narodowych".

W czasie prezydencji Polski ma się odbyć kilka spotkać wysokiego szczebla, związanych między innymi z sytuacją ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Nasz kraj chce przewodniczyć w dyskusji między innymi o pomocy dzieciom, niepełnosprawnym, kobietom i sanitariuszom na zagrożonych obszarach.

Polska zaangażuje się też w operację pokojową ONZ w Libanie: „Po kilkunastu latach wracamy do operacji pokojowych ONZ. To nie jest błaha obecność, 230 polskich żołnierzy weźmie udział w tej misji” – mówił w tym tygodniu Minister Spraw Zagranicznych, Jacek Czaputowicz.

22 sierpnia, z polskiej inicjatywy, obchodzony będzie po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Aktów Przemocy na tle Religijnym. Zdaniem Jacka Czaputowicza kwestia wolności religijnej jest dla Polski jest szczególnie ważna – według cytowanych przez ministra raportów 80 procent przypadków prześladowań na tle religijnym dotyczy chrześcijan.

Polska jako niestały członek zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do końca tego roku. 1 stycznia 2020 roku miejsce naszego kraju zajmie Estonia. Jednocześnie Polska ubiega się o miejsce w Radzie Praw Człowieka ONZ w latach 2020-22. Wybory do tego gremium odbędą się w połowie października. Jak powiedział szef MSZ, Polska w Radzie Praw Człowieka będzie między innymi śledzić kwestię zastrzeżeń dotyczących funkcjonowania demokracji na Białorusi, które są stałym przedmiotem zainteresowania tego gremium.