Rozpoczyna się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

61

W Gdyni rozpoczyna się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W Konkursie Głównym o Złote Lwy będzie walczyło dziewiętnaście filmów fabularnych, w tym trzynaście premier i cztery debiuty reżyserskie. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych o nagrody walczyć będzie 27 tytułów.

Przewodniczący Rady Programowej Wojciech Marczewski wyjaśnia, że w Konkursie Głównym pokazane zostaną filmy ze wszystkich gatunków kina. Reżyser wyjaśnia, że będą to filmy, które mówią o współczesności, ale też dzieła związane z naszą historią. Będą to produkcje, które charakteryzuje indywidualna wrażliwość twórców i ich spojrzenie na pewne problemy, „a ci twórcy są bardzo różni, bardzo różnią się między sobą: wrażliwością, zainteresowaniami” – podkreśla Marczewski.

W Konkursie Głównym znalazły się między innymi: „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, „Czarny Mercedes” w reżyserii Janusza Majewskiego, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy, „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego, „Obywatel Jones” najnowszy film Agnieszki Holland czy „Piłsudski” w reżyserii Michał Rosa. Zdobywców Złotych Lwów oraz innych nagród poznamy 21 września.
Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć zapewnia, że oprócz pokazów konkursowych program Festiwalu jest bardzo bogaty. W ramach sekcji „Polonica” pokazanych zostanie 8 koprodukcji, odbędzie się szereg wydarzeń muzycznych związanych z Krzysztofem Komedą, których kulminacją będzie koncert stuosobowej orkiestry 20 września na Placu Grunwaldzkim, zaplanowano także 16 debat, paneli dyskusyjnych i warsztatów oraz 10 wystaw.

W tym roku nie odbędzie się Konkurs „Inne Spojrzenie”, jego miejsce zajmie sekcja „Panorama Polskiego Kina”, w ramach której pokazanych zostanie 11 filmów, które nie zostały zakwalifikowane do Konkursu Głównego. Po projekcjach filmów zarówno z Konkursu Głównego jak i sekcji „Panorama Polskiego Kina” odbywać się będą spotkania z twórcami.

Tegoroczny Festiwal podczas uroczystej Gali Otwarcia rozpocznie „Obywatel Jones” najnowszy film Agnieszki Holland.
Pełny program Festiwalu, którego jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio, można znaleźć na stronie www.festiwalgdynia.pl