Rzecznik premiera Morawieckiego o liście amerykańskich senatorów

241
Premier.gov.pl

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że Polska nie jest właściwym adresatem roszczeń, dotyczących bezspadkowego mienia ofiar Holocaustu. Rzecznik rządu odniósł się tym samym do listu 88 amerykańskich senatorów, którzy zaapelowali do sekretarza stanu Mike’a Pompeo, by ten podjął działania, mające rozwiązać sprawę mienia ofiar Holocaustu w Polsce. 

Jak podkreślił Piotr Mueller – roszczenia powinny być wysuwane w stronę Niemiec, które wywołały wojnę: “W tym zakresie nasze stanowisko jest jasne, jeżeli ktoś chce pociągać do odpowiedzialności Polskę w zakresie mienia bezspadkowego, to jest zły adresat, to nie Polska wywołała II wojnę światową, to nie Polska rozpoczęła największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, tylko Niemcy.” – powiedział rzecznik rządu i zaznaczył, że w zakresie mienia spadkowego Polska realizuje zobowiązania bez względu na narodowość.

Rzecznik rządu podkreślił, że w sprawie mienia ofiar Holocaustu działania informacyjne stale prowadzi polska placówka w Stanach Zjednoczonych.  

Wypłacenie jakichkolwiek roszczeń wielokrotnie wykluczali prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Obaj podkreślali, że Polska nie odpowiada za zbrodnie popełnione przez Niemców i nie będzie wypłacała “jakichkolwiek odszkodowań za czas II wojny światowej”.