Samolotem z Nowego Jorku do Londynu w godzinę

106

Brytyjska Agencja Kosmiczna pracuje nad „kosmicznym samolotem”, który trasę między Nowym Jorkiem, a Londynem pokonać ma w zaledwie godzinę. Samolot ma się rozpędzać do prędkości 5,4 mach.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Walii, dyrektor generalny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej poinformował, że samolot będzie napędzany silnikiem hipersonicznym. Pozwoli to maszynie podróżować z prędkością dźwięku przez pięć minut.

Przygotowywany przez agencję silnik, wyposażony jest w specjalny system chłodzenia, a przy tym ekologiczny i nieszkodliwy dla środowiska. Sama podróż ma również być znacznie tańsza, niż w przypadku znanych nam samolotów. Jest to jednocześnie pierwszy krok, by umożliwić zwykłym pasażerom dużo szybsze podróże.

Układ napędowy samolotu, to hybryda silnika lotniczego i rakiety. Napędzany jest on połączeniem tlenu i wodoru, dzięki czemu wykorzystywane będzie również otaczające pojazd powietrze.

Celem firmy jest stworzenie pojazdu, który będzie mógł wielokrotnie przemieszczać się miedzy miastami. Ma on być wydajniejszy i bardziej komfortowy niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.