Sędzia federalny unieważnił nakaz stosowania masek w samolotach i transporcie publicznym

244

Sędzia federalny na Florydzie unieważnił krajowy nakaz wprowadzenia masek obejmujący samoloty i inne środki transportu publicznego jako przekraczający uprawnienia urzędników służby zdrowia USA.

W poniedziałkowej decyzji wydanej przez sędzię dystryktu USA Kathryn Kimball Mizelle w Tampie stwierdzono również, że Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) nie uzasadniło swojej decyzji w niewłaściwy sposób i nie zastosowało się do odpowiedniego procesu legislacyjnego zgodnie z ustawą o procedurze administracyjnej (APA).

“Sąd doszedł do wniosku, że mandat maski przekracza ustawowe uprawnienia CDC i narusza procedury wymagane przy tworzeniu przepisów przez agencję zgodnie z APA” – napisał sędzia. “W związku z tym sąd unieważnia mandat i przekazuje go CDC”.

CDC niedawno przedłużyło mandat na maski, który miał wygasnąć 18 kwietnia, do 3 maja, aby dać więcej czasu na zbadanie podwariantu BA.2 omicron koronawirusa, który jest obecnie odpowiedzialny za zdecydowaną większość przypadków w USA.

Nominowany przez Trumpa sędzia napisał również, że sąd “akceptuje ustalenie polityki CDC, że wymaganie masek ograniczy przenoszenie COVID-19, a tym samym zmniejszy liczbę poważnych chorób i zgonów spowodowanych przez COVID-19”, ale “to ustalenie samo w sobie nie jest wystarczające do ustalenia ważnego powodu”.
Wymóg stosowania masek przez podróżnych był przedmiotem wielomiesięcznego lobbingu linii lotniczych, które starały się go zlikwidować. Przewoźnicy argumentowali, że skuteczne filtry powietrza w nowoczesnych samolotach sprawiają, że przeniesienie wirusa podczas lotu jest bardzo mało prawdopodobne. Republikanie w Kongresie również walczyli o zniesienie tego mandatu.

Krytycy wykorzystali fakt, że stany wycofały się z przepisów nakazujących noszenie masek w restauracjach, sklepach i innych pomieszczeniach, a mimo to liczba zachorowań na COVID-19 gwałtownie spadła od czasu, gdy w połowie stycznia odnotowano najwyższy poziom zachorowań na wariant omicron.