Sekretarz stanu USA z wizytą w Słowenii i Austrii

107

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, w ramach podróży pod Europie Środkowej, złoży dziś wizytę w Słowenii, gdzie podpisze dwustronną umowę, dotyczącą rozwoju sieci 5G. Później uda się do Austrii, gdzie w podczas dwudniowej wizyty spotka się z kanclerzem Sebastianem Kurzem, by rozmawiać z nim o przyszłości amerykańsko-austriackiej współpracy handlowej oraz zaangażowaniu tego państwa w wojskowe misje pokojowe na świecie.

Wcześniej amerykański polityk przybył do Czech, gdzie we wtorek spotkał się z szefem tamtejszej dyplomacji Tomaszem Petrziczkiem, z którym odwiedził Pilzno, gdzie złożył hołd amerykańskim wojskom, które wyzwoliły miasto w 1945 roku. W środę spotkał się z premierem Czech Andrejem Babiszem, z którym w towarzystwie firm czeskich i amerykańskich rozmawiał o współpracy w zakresie technologii 5G. Mike Pompeo spotkał się również z prezydentem Republiki Czeskiej Miloszem Zemanem.

W sobotę Mike Pompeo odwiedzi Polskę, by dyskutować z władzami na temat rozmieszczenia dodatkowych wojsk amerykańskich w naszym kraju. Sekretarz stanu USA – o godzinie 10:45 – spotka się w Pałacu Prezydenckim Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Po południu natomiast w Łazienkach Królewskich spotka się z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Podczas pobytu w Warszawie Mike Pompeo weźmie również udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej, które odbędą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Tego dnia – 15 sierpnia – Polska podpisze ze Stanami Zjednoczonymi umowę rozszerzającą współpracę militarną. Sygnatariuszami dokumentów dotyczących uzgodnionego 30 lipca porozumienia o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperaation Agreement) mają być szef MON – minister Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Zawarcie umowy, która rozszerza współpracę militarną z USA, to konsekwencja dwóch wcześniejszych deklaracji, które podpisali w ubiegłym roku prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. Politycy uzgodnili wtedy, że armia amerykańska zmieni formę obecności w naszym kraju z rotacyjnej na stałą. Zapowiedziano również, że zwiększy się liczba żołnierzy US Army o tysiąc osób, co da w sumie 5,5 tysiąca mundurowych zza oceanu na terenie naszego kraju.

Deklaracje podpisane przez przywódców Stanów Zjednoczonych i Polski opisują również miejsca stacjonowania amerykańskich oddziałów i struktur dowódczych. W Poznaniu będzie wysunięte dowództwo dywizyjne, w Drawsku Pomorskim powstaje nowoczesne Centrum Szkolenia Bojowego, a w Łasku będzie siedziba eskadry amerykańskich dronów.
Kilka dni temu postanowiono też, że w Polsce będzie miało siedzibę wysunięte dowództwo V Korpusu US Army. To struktura, która została zlikwidowana w 2013 roku, a obecnie jest odtwarzana. V Korpus będzie stacjonował w amerykańskim Fort Knox, a jego dowództwo w Europie powstanie w Polsce.