Senat upamiętnia Powstanie Warszawskie

105
EPA-EFE/Radek Pietruszka POLAND OUT

Amerykański Senat przyjął rezolucję z okazji 75 rocznicy Powstania Warszawskiego. W dokumencie podkreślono patriotyzm i heroizm Polaków w walce z Niemieckim okupantem. Rezolucję zgłosili senatorowie z Ohio – Republikanin Rob Portman i Demokrata Sherrod Brown. 

W przyjętej bez głosu sprzeciwu rezolucji Senat USA uznaje Powstanie Warszawskie za jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej, podczas którego „dzielni Polacy” mimo przeciwności wystąpili przeciwko okupacji Warszawy przez nazistowskie Niemcy. Senatorowie podkreślili, że Adolf Hitler nakazał zniszczenie miasta i eksterminację jego mieszkańców co spowodowało, że 200 tysięcy Polaków zostało zabitych lub rannych a 80 procent miasta zrównano z powierzchnią ziemi. „Armia Sowiecka wstrzymała swój marsz na Berlin u brzegów Wisły na polecenie Stalina, by umożliwić Niemcom zdziesiątkowanie Polaków” – czytamy w dokumencie. 
Amerykański Senat podkreśla, że polski ruch oporu i męstwo Polaków stanowią ważną lekcje patriotyzmu i zdolności przetrwania. „Senat Stanów Zjednoczonych wyraża uznanie dla odwagi, heroizmu i patriotyzmu osób walczących w Armii Krajowej o wyzwolenie Polski spod okupacji nazistowskich Niemiec” – napisano w rezolucji izby wyższej amerykańskiego parlamentu.