Senat USA o wzmocnieniu militarnym Polski

166
EPA-EFE/JALIL REZAYEE

Amerykański Senat uchwalił projekt budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych na 2020 rok. Dokument mówi o strategicznym znaczeniu Polski w powstrzymywaniu potencjalnej rosyjskiej agresji i konieczności zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce. 

Za ustawą przewidującą 750 miliardów dolarów na przyszłoroczne wydatki obronne USA opowiedziało się 86 senatorów, 8 głosowało przeciw. W lipcu budżetem zajmie się Izba Reprezentantów. Ponieważ ostateczna wersja prawdopodobnie będzie się różnić od senackiej, będą toczyły się negocjacje pomiędzy obiema izbami parlamentu na temat kompromisowych zapisów, które trafią na biurko prezydenta Trumpa.

W budżecie, poza funduszami na rotacyjną obecność wojsk USA w Polsce, znalazła się rekomendacja zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, między innymi o oddziały wsparcia bojowego a także elementy dowództwa operacyjnego. „Wobec geostrategicznej lokalizacji i zdolności polskich sił zbrojnych, Polska odgrywa kluczową rolę w powstrzymaniu i pokonaniu Rosyjskiej agresji przeciwko sojusznikom z NATO w Europie środkowej i wschodniej” – napisano w dokumencie.

Senacki budżet przewiduje przedłużenie ćwiczeń sił wielonarodowych w Europie wschodniej do końca 2022 roku. Zobowiązuje też sekretarza obrony do przedstawienia planu dalszych działań USA w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania na co najmniej 4 lata.