Seria zamachów na Sri Lance

354
W serii ataków na kościoły i hotele na Sri Lance zginęło ponad 200 osób, a ponad 400 zostało rannych – poinformowała lokalna policja. Doszło łącznie do ośmiu zamachów. Do zdarzeń doszło, gdy wierni uczestniczyli w nabożeństwach wielkanocnych. Wybuchy nastąpiły w największym mieście Sri Lanki – Kolombo, oraz pobliskim Negombo.

Do pierwszych eksplozji doszło nad ranem. W krótkim odstępie czasu bomby wybuchły w trzech katolickich kościołach w których trwały właśnie wielkanocne msze, a także w luksusowych hotelach dla zagranicznych gości w stolicy kraju Kolombo. “Około 9 rano poproszono mnie, żebym pojechał karetką do kościoła. Powiedziano mi, że doszło do ogromnego wybuchu. Zawiozłem rannych do szpitala, a potem pojechałem ratować ludzi w hotelu” – opowiada jeden z lekarzy.

Ostatnia, ósma z bomb eksplodowała w rejonie ogrodu zoologicznego. Najwięcej osób zginęło prawdopodobnie w eksplozjach w dwóch kościołach św. Sebastiana i św. Antoniego w Kolombo.
Władze oceniają, że rannych zostało ponad 400 osób. Władze Sri Lanki częściowo zamknęły niektóre drogi w stolicy kraju i częściowo zablokowały miejscowe media społecznościowe. Ustanowiono też nocną godzinę policyjną.

Premier Sri Lanki Ranil Wickremesinghe zwołał nadzwyczajne posiedzenie rady bezpieczeństwa i potępił zamachy. “Ten atak miał zdestabilizować nasz kraj i naszą gospodarkę. Potępiam zamachy wymierzone w instytucje religijne oraz w hotele w stolicy” – mówił. Z kolei miejscowy minister obrony mówił, że doszło już do pierwszych aresztowań, a winowajcy są znani policji i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
Na Sri Lance przez niemal ćwierć wieku trwała wojna domowa, ale zakończyła się ona 10 lat temu, gdy partyzanci z grupy Tamilskie Tygrysy zostali pokonani. Od 2009 roku na Sri Lance nie było większych zamachów terrorystycznych. Wśród grup religijnych, większość mieszkańców kraju stanowią buddyści, których jest 70 procent. 12 procent populacji stanowią hinduiści, a 9 procent muzułmanie. Na Sri Lance mieszka też półtora miliona chrześcijan, z czego większość stanowią katolicy.