Skauci Ameryki ogłosili bankructwo. Powodem nadużycia seksualne

308
EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Boy Scouts of America, która była jak dotąd największą organizacją zrzeszającą skautów w Stanach Zjednoczonych, złożyła wniosek o upadłość. Stało się tak po tym jak do sądu wpłynęły pozwy dotyczące wykorzystywania seksualnego przez dorosłych członków.

Przedstawiciele organizacji poinformowali, że ten krok ma na celu zrekompensowanie krzywd osobom, wobec których dopuszczono się nadużyć seksualnych. „Skauci Ameryki bardzo troszczą się o wszystkie ofiary znęcania się, szczerze przepraszamy każdego, kto został poszkodowany podczas pobytu w harcerstwie” – zaznaczył w oświadczeniu dyrektor Skautów, Roger Mosby. Pozwy przeciwko organizacji złożyło kilka tysięcy osób, które twierdzą, że w dzieciństwie były molestowane między innymi przez instruktorów. Pozwy dotyczą spraw sprzed kilku do kilkudziesięciu lat. Zgłoszono je dopiero teraz, ponieważ zmianie uległy amerykańskie przepisy mówiące o przedawnieniach. Złożony w sądzie upadłościowym w Wilmington w stanie Delaware wniosek uruchamia proces jednego z największych i najbardziej złożonych bankructw w historii USA. Wartość funduszu kompensacyjnego mogłaby przekroczyć miliard dolarów. Boy Scouts of America to kolejna duża amerykańska instytucja, która musi stawić czoła masowym oskarżeniom dotyczącym wykorzystywania seksualnego. Wcześniej dotyczyło to między innymi diecezji rzymskokatolickich w całym kraju oraz szkół, takich jak Penn State i Michigan State. W ostatnich latach wydały setki milionów dolarów na odszkodowania. 

Liczba młodych osób należących do Boy Scouts of America jest mniejsza niż 2 mln. W szczytowym momencie, a więc w latach 70-tych było to 4 mln osób. Większość złożonych pozwów o rzekome wykorzystywanie seksualne dotyczy wydarzeń z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. Przedstawiciele organizacji twierdzą, że w 2018 r. znanych było tylko pięć takich spraw.