Skazanie mało prawdopodobne

0
EPA-EFE/Samuel Corum / POOL

Senator amerykańskiej partii demokratycznej Tim Kaine ocenił, że skazanie Donalda Trumpa w procedurze impeachmentu jest mało prawdopodobne. Polityk wyraził przekonanie, że zamiast procesu byłego prezydenta Senat powinien rozważyć przyjęcie rezolucji potępiającej jego działania poprzedzające szturm na Kongres, do którego doszło 6 stycznia.

We wtorek w amerykańskim Senacie miało miejsce głosowanie nad rezolucją zgłoszoną przez republikańskiego senatora Randa Paula stwierdzającą, że procedura impeachmentu prezydenta, który opuścił swój urząd byłaby niezgodna z konstytucją. Rezolucja została odrzucona stosunkiem głosów 55 do 45, ale poparło ją tylko pięcioro republikanów. Tymczasem do ewentualnego skazania Donalda Trumpa potrzebnych byłoby 67 głosów w Senacie.

„Głosowanie nad rezolucją senatora Paula jednoznacznie wskazuje na to, że nawet nie zbliżymy się do 67 głów” – powiedział senator Tim Kaine. Reprezentujący stan Wirginia polityk nie krył sceptycyzmu wobec planowanego procesu byłego prezydenta. „Robić to wiedząc, że uzyskamy najwyżej 55 głosów może nie być najsensowniejszym priorytetem jeśli chodzi o wykorzystanie naszego czasu” – dodał.

Tim Kaine wraz z republikańską senator Susan Collins rozmawiają z innymi senatorami na temat ponadpartyjnej rezolucji potępiającej działania byłego prezydenta. Większość demokratów nadal jednak uważa, że Donald Trump dopuścił się tak poważnego zamachu na Konstytucję, że jego proces musi się odbyć, nawet jeśli nie zakończy się wyrokiem skazującym.