Skutki wtorkowej burzy w metropolii

489

Co najmniej jedna ofiara śmiertelna, powalone drzewa, przerwy w dostawie prądu i zawieszona komunikacja miejska – to skutki wczorajszej burzy tropikalnej jaka przetoczyła się nad metropolią nowojorską. Ponad 2,5 mln odbiorców zostało pozbawionych prądu. Przywracanie zasilania w niektórych miejscach może potrwać co najmniej kilka dni.

W mieście Nowy Jork i hrabstwie Westchester około 267 000 klientów Con Edison zostało pozbawionych prądu w wyniku zniszczeń dokonanych przez burze tropikalną. Jeszcze więcej w New Jersey – ponad 1,2 miliona odbiorców do godz 10 wiecz. we wtorek nie miało prądu. Ponad 600 000 w Connecticut. Naprawa może potrwać co najmniej kilka dni.

Podczas burzy doszło też do tragicznego zdarzenia. 60-letni mężczyzna, który siedział w samochodzie po stronie pasażera, został przygnieciony przez drzewo. Zginął na miejscu. Wypadek wydarzył się we wtorek, ok. godz. 12:40 ppoł. przy 84. Drive w dzielnicy  Briarwood na Queensie. Około półtorej godziny później 49-letnia kobieta została ciężko ranna, gdy uderzyła ją spadająca gałąź drzewa przy Dumont Avenue w dzielnicy Brownsville na Brooklynie. Do godziny 9 wiecz. służby miejskie odebrały prawie 15 000 zgłoszeń dotyczących szkód spowodowanych przez burze. Co najmniej 8500 drzew zostało powalonych na jezdnie i chodniki, gdzie spadały także potężne konary. Na zdjęciach umieszczanych w internecie przez mieszkańców takie zniszczenia widać praktycznie w każdej części miasta. Niedaleko Washington Square Park na Manhattanie po południu drzewo uderzyło w zaparkowaną furgonetkę. Milę dalej, w Gramercy Park, podobna sytuacja. Jedno z drzew pękło tam na pół. Tak jak przewidywano burza spowodowała przerwy w kursowaniu pociągów obsługiwanych przez Metropolitan Transportation Authority. Chodzi o Metro-North Railroad i Long Island Rail Road, które zostały tymczasowo zawieszone. Usługa na promie Staten Island również została zawieszona. Co najmniej 55 lotów zostało odwołanych na lotnisku im. Kennedy’ego, a co najmniej 78 na lotnisku La Guardia. Zamknięty był most Verrazzano.