Spełniony obowiązek wobec ofiar zbrodni katyńskiej

504
Polonia i mieszkańcy Jersey City licznie uczestniczyli w uroczystości związanej z 81. rocznicą zbrodni katyńskiej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Ponad sto osób wzięło udział w obchodach upamiętniających 81. rocznicę zbrodni katyńskiej. Uczczono także ofiary katastrofy smoleńskiej, której 11. rocznica minęła 10 kwietnia. Uroczystość miała miejsce przed pomnikiem Katyń 1940 w Jersey City i odbyła się w niedzielę, 18 kwietnia. Jej organizatorem był Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.

“Pamięć o doświadczeniach minionych pokoleń jest naszą powinnością. Konieczność ta w szczególny sposób dotyczy martyrologii narodu polskiego na ‘nieludzkiej ziemi’, na Syberii i w innych częściach Rosji, a później Związku Radzieckiego” – podkreśliła podczas okolicznościowej akademii Bogusława Huang, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City, której uczniowie przedstawili patriotyczny program słowo-muzyczny.

“Obowiązkiem naszym jest dawanie świadectwa prawdy tych bolesnych wydarzeń, które dotknęły naszych przodków, naszych dziadków i pradziadków. To są bohaterowie, którzy zapłacili najwyższą cenę za naszą wolność” – stwierdziła pani Bogusława, dodając, że dzięki temu “rocznicowe obchody przy pomniku Katyń 1940 trzeba przeżyć, a nie tylko zaliczyć”.

Uczniowie z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City przedstawili słowno-muzyczny program patriotyczny przygotowany pod okiem dyrektorki Bogusławy Huang (druga z prawej). Z tyłu (pierwszy z prawej) stoi Janusz Sporek, prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

I faktycznie uczestnicy niedzielnej uroczystości odbywającej się na Exchange Place – dzięki odpowiedniemu programowi i jego zawartości merytorycznej – na pewno mieli wiele powodów by nie tylko w odpowiedni sposób przeżyć to wydarzenie, ale również mogli dowiedzieć się wielu ważnych historycznych wiadomości.

Wśród publiczności były dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Byli Polacy i Amerykanie, a dodatkowo wielu przechodniów zatrzymywało się, oraz z zaciekawieniem oglądało i słuchało tego co było tam przedstawiane i mówione.

W uroczystości uczestniczyli również członkowie Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, a także przedstawiciele innych organizacji m.in.: Polish American Strategic Initiative (PASI), Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark i Ligii Morskiej z Jersey City. Byli także motocykliści z klubu Husaria RC i Krzysztof Czuj z polonijnej grupy rekonstrukcyjnej.

Organizatorzy uroczystości i zaproszeni goście / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK Polonia i mieszkańcy Jersey City licznie uczestniczyli w uroczystości związanej z 81. rocznicą zbrodni katyńskiej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wśród gości honorowych pojawiła się konsul Małgorzata Rejek-Radoń, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2021 Jadwiga Kopala, a także reprezentanci Rady Miasta Jersey City: radny Rolando Lavarro, radna Mira Prinz-Arey i Vernon Richardson, szef biura śp. radnego Michaela Yuna, a także Martin Schmid reprezentujący Exchange Place Alliance Special Improvement District.

Uroczystość prowadzili – w dwóch językach (po polsku i angielsku) – Janusz Sporek, prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych i przewodnicząca jego zarządu Alicja Woźniak.

Ceremonia rozpoczęła się hymnami narodowymi – polskim i amerykańskim, które odśpiewały: Julia Bielska i Marcelina Halas. W dalszej części obchodów pierwsza z nich zaśpiewała pieśń “Niepodległa, niepokorna”, a druga “Rotę”. Na początku uroczystości minutą ciszy oddano hołd zmarłemu we wrześniu ub.r. mistrzowi Andrzejowi Pityńskiemu, twórcy pomnika Katyń 1940.

Julia Bielska zaśpiewała pieśń “Niepodległa, niepokorna”. Z tyłu stoi Krzysztof Czuj z polonijnej grupy rekonstrukcyjnej. / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Później Janusz Sporek przedstawił krótki rys historyczny związany ze zbrodnią katyńską i katastrofą smoleńską. Wiadomości na ten temat pojawiły się również w liście jaki na ręce przewodniczącego Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych przesłał konsul generalny Adrian Kubicki. Odczytała go konsul Małgorzata Rejek-Radoń.

“W pierwszych tygodniach tego miesiąca, nasze myśli nieodłącznie wędrują w okolice Katynia, gdzie wiosną 1940r. funkcjonariusze NKWD zamordowali strzałami w tył głowy, m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje ponad 21 tys. Polaków, w tym oficerów policji i wojska, wśród których większość reprezentowała polską inteligencję. Zbrodnia katyńska ma wymiar tragicznego symbolu i do dzisiaj wybrzmiewa ponurym tonem w naszej historii” – napisał w liście Adrian Kubicki.

“Rotę” zaśpiewała Marcelina Halas (w środku) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Konsul generalny przy okazji złożył podziękowania dla Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych za pielęgnowane pamięci o tragicznych kwietniowych rocznicach.

“Napawa mnie radością fakt, że pomimo trudnej sytuacji pandemicznej i wszelkich obostrzeń, z którymi od ponad roku się zmagamy, Polonia Nowojorskiego Okręgu Konsularnego niezmiennie pamięta o trudnych i bolesnych momentach polskiej historii, jakim były zarówno zbrodnia katyńska jak i katastrofa smoleńska” – podkreślił przedstawiciel polskiego rządu.

Historię związaną z tymi tragicznymi wydarzeniami, zaprezentowali również, w swoim programie słowno-muzycznym, uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City. Dla Amerykańskiej części publiczności, streszczenie całości akademii w języku angielskim przedstawił jeden z uczniów – Maximilian Williams.

Uczestnicy obchodów mieli ze sobą flagi polskie i amerykańskie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zwieńczeniem programu artystycznego była “Cisza” odegrana na trąbce przez Zuzannę Szmacińską. Podczas uroczystości odbył się także Apel Poległych, który odczytała Elżbieta Sługocka, córka sybiraka Stanisława Sługockiego.

Złożono również kwiaty i wieńce pod pomnikiem Katyń 1940. Wśród delegacji i osób, które w ten sposób oddały hołd ofiarom zbrodni katyńskiej byli: konsul Małgorzata Rejek-Radoń, Polska Fundacja Kulturalna w Clark wraz ze Stowarzyszeniem Pamięć i organizacją Banner of Jasna Góra, przedstawiciele PASI, Liga Morska z Jersey City, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2022 Jadwiga Kopala, Bogumiła Matuszewska (jej dziadek został wywieziony do Rosji i tam zginął), członkowie klubu motocyklowego Husaria RC, Polska Szkoła Dokształcająca im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City oraz oczywiście Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.

Konsul Małgorzata Rejek-Radoń złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Katyń 1940 / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem pieśni “Boże coś Polskę”.

Patrząc na całość obchodów można stwierdzić, że była to lekcja historii nie tylko dla obecnej tam młodzieży, ale również dla przyglądających się z boku przechodniów i wszystkich jej uczestników. Reasumując, można śmiało użyć słów Bogusławy Huang, które wypowiedziała po zakończeniu programu artystycznego przedstawionego przez jej wychowanków: “Uważam, że spełniliśmy obowiązek wobec ofiar zbrodni, która dokonała się na narodzie polskim”.

Wśród gości honorowych na uroczystości pojawiła się Wielka Marszałek Parady Pułaskiego Jadwiga Kopala oraz przedstawiciele Ligi Morskiej z Jersey City / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

1 KOMENTARZ

  1. Szacunek dla tradycji i historii, proszę nie dajcie się wciągnąć przy okazji w rozgrywki polskiego, nacjonalistycznego rządu PIS

Comments are closed.