Stanisław Chmura stanie na czele kontyngentu z Ozone Park

762
Stanisław Chmura, marszałek Ozone Park 2020/21 wraz z żoną Katarzyną i córką Julią / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Polonia z Ozone Park poznała marszałka, który podczas najbliższej Parady Pułaskiego poprowadzi Piątą Aleją dywizję tej dzielnicy. Na jej czele będzie stał Stanisław Chmura, znany wieloletni działacz społeczny związany z tamtejszą polską parafią, przy której funkcjonuje lokalny Komitet Parady Pułaskiego.

W niedzielę, 8 sierpnia, podczas okolicznościowej mszy św. odprawionej przez ks. Sławomira Sobiecha w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Ozone Park został potwierdzony udział dywizji tej dzielnicy w tegorocznej Paradzie Pułaskiego, która – po rocznej przerwie – 3 października przejdzie Piątą Aleją. Wierni zgromadzeni w świątyni mogli nie tylko poznać marszałka Stanisława Chmurę, który stanie na czele tego kontyngentu, ale również Jadwigę Kopalę, Wielką Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21 i wysłuchać jej osobistego zaproszenia do czynnego udziału w tej biało-czerwonej manifestacji polskości na Manhattanie.

W uroczystej mszy św. prócz wiernych z Ozone Park uczestniczyło wielu dotychczasowych marszałków i Miss Polonii tej dzielnicy. Prawie wszyscy byli reprezentacji dywizji skupionej wokół parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika mieli założone szarfy co dodawało powagi i odświętności niedzielnej mszy św.

Pod koniec nabożeństwa Jadwiga Kopala poinformowała i zapewniła, że Komitet Główny Parady Pułaskiego otrzymał od władz miejskich zgodę na jej organizację, pod warunkiem zachowania wielu ograniczeń i dodatkowych wymogów, do których wszyscy będą musieli się dostosować. Jak później wyjaśniła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem”, jednym z nich są maseczki ochronne, zakrywające usta i nosy osób biorących udział w przemarszu Piątą Aleją.

“W związku z tym staram się, żeby załatwić dla wszystkich maski z biało-czerwonymi elementami” – zdradziła nam Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21.

Jadwiga Kopala, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21, podczas mszy św.zaprosiła wszystkich do udziału w biało-czerwonej manifestacji na Piątej Alei / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podczas mszy św. pani Jadzia, mimo wspomnianych restrykcji, zachęciła wszystkich zebranych w kościele do udziału w tegorocznej paradzie.

“Niby wracamy do normalności, pozwolono nam na zorganizowanie Parady Pułaskiego, mamy na nią zgodę, to jednak wiele osób boi się wziąć w niej udział. Nie dziwię się im wcale, ale jednocześnie zapraszam – podkreślała Jadwiga Kopala.

“Parada Pułaskiego to jesteście wy, bo gdyby lokalne oddziały nie pojawiły się na Piątej Alei, to parady by nie było” – stwierdziła Wielka Marszałek. Zwróciła się również z prośbą do młodych ludzi by nie tylko przychodzili na manifestację polskości, ale również włączali się w działalność komitetów Parady Pułaskiego, zarówno tych lokalnych jak i głównego.

“Pamiętajcie skąd pochodzicie, oraz że trzeba pielęgnować naszą polską piękną przeszłość. Pamiętajcie skąd przyszli wasi rodzice” – apelowała pani Jadzia. Zachęciła również do udziału w imprezie poprzedzającej biało-czerwoną manifestację polskości na Piątej Alei czyli dorocznym bankiecie marszałkowskim, który odbędzie się 25 września w hotelu Mariott Marquis na Times Square.

Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21 wspomniała również o okolicznościowej księdze pamiątkowej wydawanej przy okazji tego balu. W tym roku, w związku z honorowaniem św. Jana Pawła II – obok oczywiście głównego bohatera czyli gen. Kazimierza Płaskiego – księga ta ma nieco inny charakter niż do tej pory. Prócz życzeń i gratulacji składanych marszałkom i Miss Polonii z poszczególnych kontyngentów, będzie ona zawierała wspomnienia ze spotkań różnych ludzi z naszym Ojcem Świętym.

Marszałkowie i Miss Polonii z Ozone Park licznie uczestniczyli w okolicznościowej mszy świętej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Od samego początku zachęcałam osoby, które mają zdjęcia z Janem Pawłem II, żeby je zamieściły z życzeniami lub wspomnieniami w tej księdze, i mimo że na początku nie wiedziałam jak to będzie wyglądało, i czy uda się to zrealizować, to muszę wam powiedzieć, że wyszło z tego coś pięknego” – podkreślała Jadwiga Kopala. Dodała, że w księdze tej znajdzie się również fotografia ks. Sławomira Sobiecha z Janem Pawłem II, które pochodzi z lat 80. ubiegłego wieku.

Cały czas można jeszcze do niej dołączać swoje wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia, a w tej sprawie należy kontaktować się z Komitetem Głównym Parady Pułaskiego lub bezpośrednio z panią Jadzią.

Uczestnicy niedzielnej mszy św. mieli okazję porozmawiać z nią na ten temat osobiście po zakończeniu nabożeństwa i spotkania przy kawie i cieście. Wtedy też Michał Kulawik, prezes Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park i zarazem jeden z wiceprezesów Komitetu Głównego w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” wyjaśnił problemy z jakimi boryka się ich lokalna dywizja.

“W związku z tym, że najprawdopodobniej pandemia będzie nam jeszcze towarzyszyła przez jakiś czas nie będziemy mogli zorganizować Parady Pułaskiego z takim rozmachem jak do tej pory. Jednak chcemy w niej uczestniczyć, w takim stopniu w jakim to będzie możliwe” – zapewnił Michał Kulawik. Okazuje się, że największym problemem są fundusze ponieważ lokalny Komitet Parady Pułaskiego niż może przeprowadzić żadnych imprez wspierających finansowo kontyngent z Ozone Park, a to na pewno będzie go ograniczało w wielu kwestiach.

“Mamy jednak marszałka, którego wybraliśmy jeszcze w 2020 roku i postaramy się zorganizować naszą dywizję by móc przemaszerować Piątą Aleją” – stwierdził prezes lokalnego Komitetu Parady Pułaskiego.

W okolicznościowej mszy św. uczestniczyło wielu marszałków i Miss Polonii z Ozone Park. Od lewej stoją: Julia Chmura (Junior Miss Polonia 2014), Alina Morski (marszałek z 2017 r.), Dorota Kulawik (członek Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park), Roman Zawadzki (marszałek z 2016 r.), Nicole Zaręba (Junior Miss Polonia 2019), Ania Jazgarska (Miss Polonia 2019), Stanislaw Chmura (marszałek 2020/21), Jadwiga Kopala (Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21), Michał Kulawik (prezes Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park i Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2013), Karolina Bednarczyk (Miss Polonia 2018), Gabriela Bednarczyk (Little Miss Polonia 2018), Alicja Paszkowska (marszałek z 2003 r.), Anna Grabowy (Miss Polonia 2011), Andrzej Konieczny (marszałek z 2010 r.), Józefa Kula (marszałek z 2002 r.) oraz Helena Ćwikła (marszałek z 2008 r.) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wszystko jednak wskazuje na to, że zamiast tegorocznej Miss Polonii z Ozone Park, która jeszcze nie została wybrana, dzielnicę tę będą reprezentowały dziewczyny, które pełniły tę funkcję w ostatnich latach. Najważniejsze, że jest marszałek, który miał przewodzić temu kontyngentowi już w roku ubiegłym.

“Gdy się dowiedziałem o tej nominacji to byłem tym faktem mile zaskoczony i po pewnym czasie zgodziłem się objąć tę funkcję. Stwierdziłem nawet, że jak będzie potrzeba to mogę być marszałkiem przez dwa lata i chyba sobie to ‘wykrakałem’, bo w związku z pandemią jestem nim już drugi rok – wspominał Stanisław Chmura, dodając, że ma nadzieję, że faktycznie parada w tym roku się odbędzie, bo w przeciwnym razie będzie piastował tę funkcję przez trzy lata.

Stanisław Chmura jest osobą doskonale znaną ma Ozone Park. W dzielnicy tej zamieszkał zaraz po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych, co miało miejsce w 1990 roku. Od razu zaczął też działać przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Osiem lat później kupił dom i przeprowadził się na Howard Beach, jednak wraz z rodziną dalej pozostał parafianinem należącym tego kościoła. Pracuje w firmie budowlanej Whitestone, gdzie pełni funkcję kierownika (tzw. foremana) murarzy. Ma żonę Katarzynę, oraz troje dzieci: Wiolę, Arkadusza i Julię, która w 2014 roku była Junior Miss Polonii z Ozone Park. Poza tym ma troje wnucząt: Jansona, Aleksandrę i Elianę.

Kontyngent z Ozone Park bardzo aktywnie przygotowuje się do tegorocznej Parady Pułaskiego. Od lewej stoją: Roman Zawadzki (marszałek z 2016 r.), Zofia Zielińska (członek Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park), Nicole Zaręba (Junior Miss Polonia 2019), Ania Jazgarska (Miss Polonia 2019), Halina Zawadzka (członek Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park), Stanisław Chmura (marszałek na lata 2020/21), Jadwiga Kopala (Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21), Michał Kulawik (prezes Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park i Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2013), Dorota Kulawik (członek Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park), Andrzej Konieczny (marszałek z 2010 r.), Helena Ćwikła (marszałek z 2008 r.), Alicja Paszkowska (marszałek z 2003 r.), Beata Lorec (członek Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park) oraz Alina Morska (marszałek z 2017 r.) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK