Startuje polski program dwujęzyczny na Maspeth

Duży sukces i nowa jakość w polonijnej edukacji Nowego Jorku

382
Od września w szkole podstawowej PS 153 na Maspeth ruszy dwujęzyczna edukacja prowadzona w systemie Dual Polish-English Language Program / Foto: ANDRZEJ CIERKOSZ/FUNDACJA DOBRA POLSKA SZKOŁA

Dopiero rozpoczęły się wakacje, a już trwają przygotowania do pełnego otwarcia nowojorskich placówek edukacyjnych. Rok szkolny 2021/22 rozpocznie się 13 września.

Meisha Ross Porter, kanclerz nowojorskiego szkolnictwa, nie wyklucza powołania specjalnego dystryktu zajmującego się nauczaniem zdalnym. Okazuje się bowiem, że część uczniów starszych klas, która miała gorsze wyniki w szkole, osiągnęła lepsze efekty ucząc się samodzielnie.

Jest to również alternatywa do czerpania wiedzy od wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, choć zapewne bez większej szansy na nawet chwilowy kontakt z indywidualnym uczniem. Nie wiadomo także, co przyniesie kolejna mutacja wirusa, nauczyciele przygotowani są programowo na wypadek czasowego kontynuowania nauczania zdalnego.

A teraz dobre wieści: po długoletnich staraniach Andrzeja Cierkosza z Fundacji Dobra Polska Szkoła, redaktora “Nowego Dziennika” Wojtka Maślanki wspierającego projekt od strony medialnej oraz dr Dariusza Zawislaka działającego z ramienia Citywide Council on English Language Learners – metropolitalnej rady wspierającej edukację uczniów wielojęzycznych – we współpracy ze znakomitą kurator Madelene Chan z dystryktu dwudziestego czwartego, wsparciu radnego Roberta Holdena i szefa jego zespołu Daniela Kurzyny, roztropności dyrektora Davida Berkowitza, można już oficjalnie ogłosić, że startuje polski program dwujęzyczny w klasie kindergarten w The Maspeth Elementarty School PS 153. Mieści się ona przy 60-02 60th Lane w dzielnicy Queens gdzie Polonii jest najwięcej.

„Cieszymy się, że możemy podzielić się z Państwem dobrą wiadomością – otwieramy Dual Polish-English Language Program w Maspeth Elementary na poziomie przedszkolnym (kindergarten). Jesteśmy w trakcie prowadzenia działań informacyjnych skierowanych do rodzin zamieszkujących w pobliżu szkoły. Już teraz 20 rodziców wykazało zainteresowanie programem i zarejestrowało swoje dzieci. Ponadto prowadzimy rozmowy z nauczycielami mówiącymi po polsku, posiadającymi odpowiednią licencję do nauczania dwujęzycznego w celu prowadzenia klasy. Pedagodzy z odpowiednimi kwalifikacjami, mogą nadal wysyłać swoje resume i dane kontaktowe na adres [email protected]“ – zachęca David Berkowitz dyrektor Szkoły PS 153 na Maspeth.

Spotkanie radnego Roberta Holdena z grupą rodziców w sprawie utworzenia na Maspeth dwujęzycznego programu nauczania odbyło się 26 lutego 2020 roku / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Za cel postawił sobie zapewnienie każdemu uczniowi procesu kształcenia promującego wysokie oczekiwania, budującego odpowiedzialność przy jednoczesnym wspieraniu społecznych i emocjonalnych potrzeb każdego ucznia oraz nie zapominając o aktywności fizycznej.

“Uruchomienie programu polskojęzycznego w szkole PS 153 umożliwi zapisy dzieci mieszkających w granicach innych szkół,  a także innych dystryktów, albowiem program dwujęzyczny nie jest ograniczony rejonizacją – informuje dr Dariusz Zawislak. – To ogromny sukces,  poprzedzony długoletnimi staraniami,  determinacją ze strony rodziców i reprezentujących ich działaczy polonijnych. Otwiera się kolejny program dwujęzyczny oferujący bezpłatną edukację w języku  polskim i w zakresie polskiej kultury na równi z językiem angielskim w amerykańskiej szkole publicznej przez pięć dni w tygodniu. Jest to bezcenny  przywilej dla polskiej społeczności. Tego nie możemy zaprzepaścić. Zachęcam rodziców by również aktywnie włączyli się w działania komitetu szkolnego PTA i współpracowali z dyrektorem. To są w perspektywie także kolejne miejsca pracy dla polskich nauczycieli, kontynuujących program w następnych latach. Wszystkim bardzo dziękuję za poświęcony czas i okazane wsparcie” – podkreśla dr Dariusz Zawislak.

Przed wakacjami rodzice mogli wybierać swoich przedstawicieli do rad edukacyjnych w dystryktach na kadencję 2021-2023. Do rad trafili także Polacy.

W dystrykcie czternastym obejmującym Greenpoint i Williamsburg wybrana została Marta Rybicka. W dystrykcie trzecim Upper West Side miejsce zajmie dr Dariusz Zawislak, który wcześniej reprezentował dystrykt czternasty i komisję metropolitalną. To jeszcze nie koniec, trwa proces nominacji przedstawicieli prezydentów dzielnic. Czekamy na decyzję w sprawie nominacji w rejonie Maspeth i Ridgewood. Są szanse na kolejnego Polaka.

Jedno ze spotkań informacyjnych dotyczących dwujęzycznych programow na Maspeth zorganizowanych przez Fundację Dobra Polska Szkoła odbyło się podczas pandemii (4 czerwca 2020 roku) w Juniper Valley Park na Middle Village / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

*********

Pierwszy rocznik uczniów PS 34 na Greenpoincie zakończył szkołę podstawową, trwają przygotowania do kontynuacji nauki języka polskiego w szkole średniej IS 318. Choć proces ten poprzedzony był równie długimi przygotowaniami.

Ze stanowiska superintendenta dystryktu czternastego odchodzi tymczasem na emeryturę wieloletni nauczyciel i uprzedni dyrektor szkoły PS 34 Alicja Winnicka. To odpowiedni moment, żeby podziękować za kierowanie pracami jednego z najbardziej zdywersyfikowanych językowo dystryktów szkolnych w Nowym Jorku. Warto również podziękować za udział w radzie dystryktu czternastego poprzedniej kadencji Kasi Gonsalves oraz Magdzie Paździor. To był wyjątkowo trudny okres.

Na zakończenie życzymy wszystkim uczniom i ich rodzinom aktywnych,  bezpiecznych wakacji, by w pełni wypoczęci rozpoczęli kolejny rok szkolny jak dawniej – w gronie przyjaciół.