Struktura katedry Notre Dame uratowana

258
Trwa gaszenie pożaru katedry Notre Dame w Paryżu, ale już teraz według strażaków można z ulgą stwierdzić, że strukturę katedry udało się uratować.

Specjaliści nie ukrywają, że minie dużo czasu zanim uda się ją odbudować i znów będzie można do niej wejść by podziwiać jej wnętrza. 
Strażakom udało wynieść z zakrystii płonącej świątyni najcenniejsze przedmioty. Wnętrza wymagają ogromnej pracy renowacyjnej. Na szczęście udało się uchronić obydwie wieże z frontu świątyni, które już dosięgał ogień.

Emmanuel Macron, który odwołał swoje wystąpienie telewizyjne oświadczył na dziedzińcu przed katedrą, że świątynia będzie odbudowana i, że zrobią to wszyscy razem. Zapowiedział rozpisanie zbiórki na ten cel, która będzie prowadzona także poza granicami Francji. Jak podkreślił ma zamiar wezwać do pomocy utalentowanych ludzi i nie ma wątpliwości, że odpowiedzi będą liczne. I tak da się odbudować Notre Dame – powiedział prezydent. 

Prokuratura wszczęła dochodzenie mające wyjaśnić okoliczności w jakich doszło do wybuchu pożaru. Według wstępnych ustaleń strażaków stało się to w wyniku prac remontowych. Ich zdaniem ogień nie został celowo podłożony.