Sukces polskich biznesmenów na Wall Street

1398
Od prawej: Oskar Kowalski, Abe Zeines, Albert Gahfi, Bruce Gurvitsch

Firma Polaków z Nowego Jorku stała się w sektorze Merchant Cash Advance (MCA) jedną z tych, które zostały najszybciej przejęte przez publiczną spółkę giełdową. Zauważyły to Wall Street oraz media, w tym AP oraz Yahoo Finance. Firma rozpoczęła działalność od wielomilionowej transakcji.

Według współzałożyciela LuxeMark Capital Oskara Kowalskiego wykupienie firmy przez CCUR Holdings wzmocni pozycję jego firmy, działającej teraz pod nazwą LM Capital Solutions.

Merchant Cash Advance rozwinął się po krachu gospodarczym w 2008 roku. Banki przestały wówczas udzielać pożyczek na dużą jak dawniej skalę, na czym ucierpiały zwłaszcza drobne biznesy. W wyniku zaostrzenia przepisów bankom przestało się opłacać pożyczanie małym instytucjom. Przygotowanie transakcji wymagało bowiem tyle pracy, co w przypadku dużych interesów.

Pustkę wypełniło MCA, które nie przyznaje pożyczek, tylko rodzaj zaliczek na poczet przyszłych dochodów. Sfinalizowanie transakcji nie trwa, jak w przypadku banków, kilka miesięcy, lecz kilka dni. Zważywszy jednak na wysokie ryzyko, większe jest oprocentowanie.
Partnerami w LuxeMark Capital byli Oskar Kowalski oraz Kamil Błaszczak. Po kilku miesiącach dołączył do nich Abe Zeines, Żyd polskiego pochodzenia.
W następstwie wprowadzonych zmian LuxeMark Capital w pierwszym miesiącu pomógł udzielić zaliczek na kwotę ok. 700 tys. dolarów. Po 18 miesiącach ta kwota sięgała już ćwierć miliarda.

Kowalski traktuje wykupienie po półtora roku przez CCUR Holdings 80 proc. akcji jego firmy za bezprecedensowy sukces w branży MCA. Jak dodaje, wierzył, że to nastąpi, ponieważ spółka miała duże przychody, a stosunkowo niewielkie wydatki. „W LM Capital Solutions stoją za nami ludzie, którzy gwarantują nie tylko kontynuowanie działalności przez kolejne lata, ale wywindowanie na górną półkę w Merchant Cash Advance. CCUR zapewnia wsparcie finansowe, w tym środki na planowane inwestycje, a także pomoc w sprawach prawnych, związanych z księgowością, kontakty na cały świat i najlepszych fachowców” – wskazał Kowalski.

Polak, który pełni obecnie funkcję jednego z trzech członków Rady Dyrektorów LM Capital Solutions, twierdzi, że jego nowi partnerzy nie przejęli firmy, żeby wszystko zmienić. Wierzą w możliwości Polaków i dają im dużo swobody w podejmowaniu decyzji.
Biznesmen zastrzega, że trudno dokładnie wyliczyć, ile pieniędzy przyniosła transakcja. Nowo utworzona firma otrzymała 10,3 mln na rozwój. Za zgodę na wykupienie 80 proc. akcji LuxeMark Capital Kowalski wraz z Błaszczakiem i Zeinesem dostaną w ciągu czterech lat sumę liczącą się w milionach dolarów. Ponadto, zgodnie z umową, uzyskają 4,99 proc. z opcji w publicznej spółce CCUR Holdings.

Kowalski zwraca uwagę, że chociaż MCA jest wciąż sektorem niszowym, to demonstruje niezwykle szybki rozwój. W ciągu dekady rozrósł się ponaddwudziestokrotnie. Ponieważ jednak koszty związane z dostarczaniem funduszy określił jako astronomiczne, szukał innej formuły biznesu, niż udzielanie zaliczek. „Dowiedziałem się, że w tej branży nie ma firmy konsultacyjnej, doradczej. MCA zaś skupia już ponad tysiąc firm, a wciąż powstają nowe. Czerpią na ogół kapitał z rodzinnych funduszy, lecz brak im wystarczających na wzrost. Większość ma też problemy z zatrudnieniem dobrego personelu. Pomyślałem, że wykorzystując swoje kontakty potrafię im przynieść kapitał, dostarczać ekspertyzy w serwisie, obsłudze administracyjnej, analizie biznesowej itp.” – wylicza Polak. Jego zdaniem LuxeMark Capital była, jeśli nie jedyną, to jedną z bardzo nielicznych w MCA firm o takim profilu, a na pewno pierwszą, która została wykupiona za tak poważną kwotę.
Wracając do początków wyjaśnia, że dzięki Błaszczakowi poznał Zeinesa, którego nazywa pionierem i legendą funduszu MCA. Zeines osiągnął, zdaniem Kowalskiego, jeden z największych sukcesów w dziejach Merchant Cash Advance. Założył swą firmę inwestując ok. 100 tys. dolarów i sprzedał ją w trzy lata później za 40 mln.

Polacy w celu rozwinięcia swego biznesu potrzebowali nie tyle pieniędzy, co przede wszystkim kontaktów. Przedstawili Zeinesowi plan założenia firmy, będącej pośrednikiem między udzielającymi zaliczek a ich odbiorcami.
„Kiedy mu o tym opowiedziałem, zdziwił się, dlaczego sam nie wpadł na taki pomysł. Po godzinnej dyskusji byliśmy partnerami. Po 18 miesiącach zostaliśmy wykupieni, a reszta jest historią” – mówi Kowalski.

W opinii biznesmena, w branży MCA nie ma prawdopodobnie innych firm prowadzonych przez Polaków. „Skończyłem w styczniu 34 lata, a Kamil i Abe mają po 36, podczas gdy większość szefów w finansach to osoby 50-letnie i starsze. Myślę, że to, co zrobiliśmy, jest dobrym dowodem na to, czego można dokonać będąc imigrantem z Polski, jeśli ma się pasję i cel. Nawet wówczas, gdy wszyscy przekonują, że jest to nieosiągalne” – konkluduje dyrektor LM Capital Solutions.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z niedawnego przejęcia 80 proc. udziałów LuxeMark Capital i naszej współpracy z zespołem LuxeMark. (…) Pożyczka LuxeMark Capital dla firmy Legend Advance Funding reprezentuje rodzaj rozszerzonych usług, którymi LuxeMark Capital przyczynia się do rozwoju branży MCA” – stwierdził Wayne Barr, prezes i dyrektor generalny CCUR Holdings.Zadowolenie z transakcji wyraził także członek zarządu Legend Advance Funding Michael Petrycki. „Z niecierpliwością oczekujemy dalszego rozwoju współpracy z LM Capital Solutions, LLC. Dostarczony kapitał będzie narzędziem, które pozwoli rozszerzać i rozwijać naszą działalność w branży Merchant Cash Advance” – wskazał Petrycki.Według Kowalskiego, który obok Barra oraz dyrektora finansowego CCUR Holdings Warrena Sutherlanda jest członkiem trzyosobowej Rady Dyrektorów LM Capital Solutions, rozszerzenie działalności firmy pozwala na zapewnianie firmom z branży MCA instrumentów dłużnych. „Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni co do przyszłości. Podjęcie współpracy z tak ważnym liderem w branży MCA jak Legend Advance Funding stanowi zwycięstwo dla obu stron” – uważa biznesmen.Warto dodać, że Oskar Kowalski został wyróżniony w 2013 roku w kategorii “Młody Polak” przez kapitułę konkursu Wybitny Polak, organizowanego cyklicznie przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska”.