SWAP zasłużenie odznaczony Złotą Legią Honorową

Święto Żołnierza w Duchowej Stolicy Polonii

322
W defiladzie wzięli udział m.in. Kadeci Pułaskiego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

"Przyszliśmy tu, aby oddać cześć naszym żołnierzom i weteranom w to kolejne Święto Żołnierza, które obchodzimy w naszej ojczyźnie - Polsce, ale również tu, w tym sanktuarium, w którym zgromadziliśmy się jako Polonia" – mówił o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał zakonu paulinów w USA podczas okolicznościowej mszy św. odprawionej w niedzielę, 15 sierpnia, w Amerykańskiej Częstochowie.

Były kwiaty i wieńce złożone na grobach i w miejscach pamięci, Apel Poległych i minuta ciszy, salwa honorowa, przegląd pododdziałów weterańskich i defilada. Odśpiewano hymny narodowe – polski i amerykański – a także pieśni patriotyczne m.in. “Rotę”. Nie zabrakło przemówień i odznaczeń. Odprawiona została również okolicznościowa msza święta. A to wszystko w pięknej wojskowej oprawie, w odświętnych mundurach i ze sztandarami.

W uroczystości związanej ze Świętem Żołnierza oraz 101. rocznicą “Cudu nad Wisłą” i stuleciem istnienia Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce uczestniczyli nie tylko członkowie tej zasłużonej organizacji oraz siostrzanego Korpusu Pomocniczego Pań, ale również przedstawiciele Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce, oficerowie Wojska Polskiego, korpus dyplomatyczny i konsularny, a także Kadeci Pułaskiego, harcerki i harcerze oraz reprezentanci wielu różnych organizacji i instytucji. Licznie przybyła Polonia, a nawet pielgrzymi, bowiem 15 sierpnia prócz Święta Żołnierza (Dnia Wojska Polskiego) obchodzono również Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny czyli święto Matki Boskiej Zielnej. Uroczystości te odbyły się w Duchowej Stolicy Polonii czyli Amerykańskiej Częstochowie.

Tradycyjnie podczas obchodów Święta Żołnierza w miejscach pamięci złożono wieńce / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

WIEŃCE I APEL POLEGŁYCH

Obchody związane ze Świętem Żołnierza tradycyjnie rozpoczęły się od wizyty przy grobie dr. Teofila Starzyńskiego pierwszego prezesa SWAP i zarazem wybitnego członka Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Przedstawiciele tej organizacji złożyli wieniec z biało-czerwonych kwiatów na grobie tego zasłużonego działacza polonijnego. Później pochód przemaszerował na cmentarz weterański pod pomnik Husarza, gdzie również różne delegacje złożyły wieńce.

Wśród nich byli przedstawiciele SWAP i Korpusu Pomocniczego Pań, konsul honorowy z New Jersey prof. Robert Schwartz, Edmund Janniger reprezentujący Biuro Poselskie Marszałka Seniora Sejmu Antoniego Macierewicza oraz Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21 Jadwiga Kopala. Po modlitwie za zmarłych żołnierzy, którą odmówił o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał zakonu paulinów w USA, uczestnicy uroczystości przeszli przed sanktuarium maryjne, gdzie odbył się uroczysty apel.

Przeglądu pododdziałów dokonał gen. dywizji Cezary Wiśniewski, attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie wraz z Tadeuszem Antoniakiem, p.o. komendanta naczelnego SWAP / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Nieco wcześniej konsul generalny Adrian Kubicki w asyście wicekonsula Stanisława Starnawskiego, złożył wieniec pod tablicą z sercem Ignacego Jana Paderewskiego. Z kolei w tym czasie poszczególne oddziały SWAP, Korpusu Pomocniczego Pań oraz ZHP przygotowały się do przeglądu pododdziałów, którego dokonał gen. dywizji Cezary Wiśniewski, attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie wraz z Tadeuszem Antoniakiem, p.o. komendanta naczelnego SWAP.

Złożono również wieńce pod pomnikiem Matki Bożej Hetmańskiej. Wśród delegacji z biało-czerwonymi wiązankami byli: oficerowie Wojska Polskiego (gen. dywizji Cezary Wiśniewski, płk Krzysztof Steć i ppłk Jarosław Oleśkiewicz z Misji Polskiej przy ONZ oraz płk Michał Strzelecki, były dowódca jednostki wojskowej komandosów, a obecnie student US Army War College w Carlisle, PA), konsul generalny Adrian Kubicki, przedstawiciele SWAP i KPP (sybiraczka Helena Knapczyk, Tadeusz Antoniak p.o. komendanta naczelnego SWAP i Zbigniew Rostkowski, wicekomendant naczelny SWAP), zarząd Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (prezes i dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski oraz członek Rady Dyrektorów Ryszard Bąk), a także harcerki z hufca “Podhale”. Dr Teofil Lachowicz, archiwista SWAP odczytał Apel Poległych, których pamięć uczczono minutą ciszy, a także salwą honorową. Tę część obchodów zakończyła weterańska defilada.

Wieniec pod pomnikiem Matki Bożej Hetmańskiej złożyła m.in. delegacja oficerów Wojska Polskiego. Od lewej: ppłk Jarosław Oleśkiewicz, płk Michał Strzelecki, gen. dywizji Cezary Wiśniewski i płk Krzysztof Steć / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

OKOLICZNOŚCIOWE NABOŻEŃŚTWO

Uroczystej mszy św. przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał zakonu paulinów w USA, któremu towarzyszył ks. Bogdan Chruściel, kapelan Gniazda Sokołów nr 17. Wzięli w niej udział uczestnicy uroczystości weterańskich jak i pielgrzymi, którzy tego dnia dotarli do sanktuarium maryjnego w Amerykańskiej Częstochowie. Podczas okolicznościowego kazania o. Tadeusz Lizińczyk nawiązał zarówno do Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwanego również świętem Matki Boskiej Zielnej, jak i do obchodzonego w tym dniu Święta Żołnierza znanego w Polsce pod nazwą Dnia Wojska Polskiego.

“To święto tych wszystkich, którzy oddawali swoje życie w obronie ojczyzny” – podkreślał prowincjał. Duchowny nawiązał również do wcześniejszego Apelu Poległych, który został odczytany przed mszą świętą.

“W tak wielu miejscach nasi rodacy, żołnierze i weterani oddawali swoje życie, nie szczędzili sił i zdrowia aby móc żyć w wolnej ojczyźnie” – mówił o. Tadeusz Lizińczyk. Podkreślił, że mobilizowała ich do tego wiara jaką mieli w swoich sercach.

“Mieli wiarę w to, że możemy zbudować wolną i niepodległą Polskę. Niezależnie od czasów, w których to było, czy to w czasie zaborów, czy to w czasie wojen, zawsze nosili w sobie tę pełną wiarę, że Polska może być wolna i niepodległa. Dlatego oddawali swoje zdrowie i życie dla wolności ojczyzny. Dziś my oddajemy im hołd i szacunek za ten wysiłek, ale również za wiarę, którą mieli w swoich sercach” – zapewniał celebrans. Dodał, że to podejście naszych walecznych przodków nakazuje nam dbanie o wolność i niepodległość, abyśmy jej nie utracili.  

Podczas okolicznościowej mszy św. sanktuarium maryjne w Amerykańskiej Częstochowie pękało w szwach / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

ODZNACZENIA I PRZEMOWY

Bezpośrednio po zakończeniu mszy św. w sanktuarium odbyła się uroczystość poświęcona weteranom. Były przemowy, gratulacje i życzenia. Wręczono również odznaczenia. Tę część obchodów rozpoczął Tadeusz Antoniak, p.o. komendanta naczelnego SWAP, który przywitał wszystkich gości oraz uczestników uroczystości. Wygłosił również przemowę, w której zwrócił uwagę m.in. na bohaterstwo polskich żołnierzy walczących na różnych frontach i wojnach. Wspomniał również o 101. rocznicy “Cudu nad Wisłą” i zasługach Błękitnej Armii.

“Musimy wiedzieć, że czcimy pamięć wszystkich żołnierzy, którzy w ponad 1050-letniej historii Polski walczyli o jej niepodległość, zawsze szli do walki z tym samym hasłem na ustach – ‘Bóg, honor, ojczyzna’ – bo w polskiej tożsamości i fenomenie polskości oraz polskim DNA nie da się rozdzielić tych wartości” – zapewniał Tadeusz Antoniak.

Pełniący obowiązki komendanta naczelnego SWAP odebrał również dwa ważne wyróżnienia jakimi – w związku z obchodzonym w tym roku 100-leciem istnienia – uhonorowano Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pierwszym była Złota Legia Honorowa, czyli najwyższe odznaczenie Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce, organizacji, która stworzyła podwaliny do powstania SWAP-u. Wręczył ją Edward Cieśla, wielki mistrz Legii Honorowej Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce w towarzystwie Timothy’ego Kuźmy, prezesa tej organizacji.

Złotą Legią Honorową został również udekorowany liczący prawie sto lat sztandar SWAP wykonany przez sokolicę Agnieszkę Wisłę w 1923 roku. Uhonorowano nią również dr. Teofila Lachowicza. Archiwista SWAP otrzymał Złotą Legię Honorową “za poświęcenie i służbę dla Polski, Stanów Zjednoczonych i weteranów Wojska Polskiego i całej Polonii”. Wyróżnienie to było dla niego wielkim zaskoczeniem.

“Miło mi jest, że władze Związku Sokolstwa Polskiego z Pittsburgha zauważyły mój wkład w promocję tej organizacji i jej działalności. Byłem tym całkowicie zaskoczony ponieważ wcześniej wiedziałem, że Legię Honorową ma otrzymać nasza organizacja czyli SWAP, ale nic nie było mi wiadomo, że także ja zostanę nią odznaczony” – powiedział dr Teofil Lachowicz.

Różnież Tadeusz Antoniak, który odebrał Legię Honorową w imieniu SWAP podkreślił, że dla niego wielkim zaszczytem było przyjęcie tak ważnego odznaczenia.

“To jest przede wszystkim honor oddany żołnierzom czynu zbrojnego wychodźstwa polskiego w Ameryce, Armii Hallera, żołnierzom drugiej wojny światowej i żołnierzom niezłomnym. To jest dla nich. Oni realnie oddawali swoje zdrowie i życie w obronie naszej najjaśniejszej i niepodległej ojczyzny” – podkreślił Tadeusz Antoniak.

Złotą Legię Honorową oraz dyplom Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce przyznaną dla SWAP odebrał Tadeusz Antoniak (pierwszy z prawej) p.o. komendanta naczelnego SWAP. Obok stoją: Edward Cieśla, wielki mistrz Legii Honorowej Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce i Timothy Kuźma, prezes tej organizacji / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Na jego ręce złożono także drugie odznaczenie – medal “Pro Bono Polonia” przyznany Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce za “upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych i krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza jej granicami, a także kultywowanie i popularyzację wiedzy o tradycjach niepodległościowych”.

Odznaczenie to przyznał weterańskiej organizacji Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W jego imieniu medal wręczył gen. dywizji Cezary Wiśniewski. Attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie odczytał również list, w którym Jan Kasprzyk zwrócił uwagę na znaczenie Błękitnej Armii podczas Bitwy Warszawskiej.

“W tej zwycięskiej walce dobra ze złem znaczący wkład wnieśli ochotnicy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady pochodzący z Błękitnej Armi gen. Józefa Hallera” – stwierdził szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W piśmie tym podkreślił także znaczenie działalności SWAP i Korpusu Pomocniczego Pań oraz pomocy udzielanej weteranom, a także działaczom opozycji walczącym z komunistycznym reżimem.

Gen. dywizji Cezary Wiśniewski złożył również wszystkim weteranom życzenia “wszelkiej pomyślności i zdrowia oraz sukcesów zawodowych”, a także siły potrzebnej do pracy w SWAP i realizacji celów postawionych przez jej założycieli. Zrobił to w imieniu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Poza tym attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie w swoim wystąpieniu wspominał o sukcesach związanych z polsko-amerykańską współpracą wojskową.

“Tydzień temu polski generał dywizji pan Adam Joks objął obowiązki zastępcy dowódcy V Korpusu Amerykańskich Wojsk Lądowych” – podkreślił gen. Cezary Wiśniewski. Dodał, że taka sytuacja z udziałem polskiego generała, ma miejsce po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych, bowiem do tej pory z obcokrajowców stanowisko to piastowali tylko Brytyjczycy, Kanadyjczycy i Australijczycy. To dowodzi tego, jak Amerykanie cenią polskich żołnierzy i współpracę wojskową w ramach NATO. Prócz wspomnianych odznaczeń zarząd SWAP Medalem Paderewskiego uhonorował Wojciecha Michalika, jednego ze swoich członków z placówki 21-201, który został wyróżniony “za zasługi i pomoc dla najstarszych weteranów w przybyciu na najważniejsze uroczystości związane ze stuleciem SWAP”.

Złotą Legię Honorową udekorowano również sztandar SWAP / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei konsul generalny Adrian Kubicki w asyście swojego zastępcy Stanisława Starnawskiego, za działalność na rzecz Polonii amerykańskiej wręczył Złoty Krzyż Zasługi Małgorzacie Siekierskiej-Romańskiej, która nie kryła radości z tego wyróżnienia.

“Jestem bardzo mile zaskoczona tym, że pamiętano o mnie i o moich zasługach. Bardzo się cieszę, ze zostałam odznaczona tym medalem. To jest bardzo przyjemne uczucie” – podkreśliła Małgorzata Siekierska-Romańskska, która jest emerytowanym lekarzem i osobą związaną z wojskowością. Konsul generalny nie tylko wręczył to zaszczytne wyróżnienie, ale również wygłosił krótkie przemówienie. Podziękował w nim za zorganizowanie uroczystości związanych ze Świętem Żołnierza oraz złożył gratulacje dla SWAP z okazji 100-lecia istnienia. Zachęcał również młode pokolenie polskich żołnierzy, tych uczestniczących w różnych współczesnych misjach wojskowych, o wstępowanie w szeregi SWAP, tak by ta organizacja dalej istniała i się rozwijała.

“Potrzebujemy głosu polskich bohaterów, i tych z dawniejszych kart historii, i tych którzy zasłużyli się w niedawnych dziejach świata” – stwierdził przedstawiciel polskich władz. Adrian Kubicki nawiązał również do bieżących wydarzeń jakie miały miejsce w niedzielę, 15 sierpnia w Afganistanie, gdzie prezydent tego kraju Aszraf Ghani podał się do dymisji i oddał władzę Talibom.

“Jest to lekcja dla nas wszystkich, która mówi, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, i że trzeba o nią nieustannie zabiegać” – podkreślił konsul generalny. Przywołał również nazwiska świadków i uczestników historycznych wydarzeń, którzy w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach od nas odeszli jak: płk Julian Kulski, por. Stafan Skielnik, por. Marian Dorr-Dorynek i kpt. Antoni Chrościelewski. Poprosił również o uczczenie ich pamięci minutą ciszy.

Pod koniec uroczystości głos zabrał Bogdan Chmielewski. Prezes i dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przekazał życzenia wszystkim żołnierzom i oficerom obecnym w świątyni. “Życzę wam aby to doświadczenie, praca którą wykonaliście i odwaga, którą się wykazujecie nigdy nie była wystawiona na próbę” – podkreślił szef PSFCU. Nie zapomniał też o dobrym słowie skierowanym do weteranów, oraz zachęcił wszystkich do wspierania i okazywania im pomocy. Przekazał też życzenia dla SWAP z okazji 100-lecia istnienia.

“Życzę wam aby to doświadczenie, praca którą wykonaliście i odwaga, którą się wykazujecie nigdy nie była wystawiona na próbę” – podkreślił szef PSFCU. Nie zapomniał też o dobrym słowie skierowanym do weteranów, oraz zachęcił wszystkich do wspierania i okazywania im pomocy. Przekazał też życzenia dla SWAP z okazji 100-lecia istnienia.

Tegoroczne obchody Święta Żołnierza zakończyła sybiraczka Helena Knapczyk, która wyrecytowała specjalny wiersz pt. “Stary mundur”. Tuż po tym odśpiewano “Rotę” i wyprowadzono sztandary z sanktuarium.

Złotą Legię Honorową uhonorowany został także dr Teofil Lachowicz, archiwista SWAP / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK