Dodatkowe świadczenia przez 5 miesięcy

996
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Stanowy Departament Pracy w New Jersey poinformował, że osoby, które stały się bezrobotnymi w wyniku pandemii, pobrały łącznie ok. 9 mld dolarów zasiłków stanowych i federalnych. Tylko w tygodniu kończącym się 27 czerwca o taką pomoc wystąpiło ponad 28 tys. osób. To 15 proc. spadek w porównaniu z poprzedzającym tygodniem, kiedy wnioski o zasiłek złożyło 33 tys. bezrobotnych.

Departament niedawno ogłosił też, że przedłużone o kolejne 20 tygodni zostają świadczenia dla bezrobotnych z New Jersey. Do tej pory zwolnieni z pracy mogli korzystać z takiego wsparcia maksymalnie 39 tygodni. Teraz osoby bezrobotne zostaną automatycznie zapisane na świadczenia rozszerzone, które są uruchamiane, ponieważ stan osiągnął kryteria ustalone przez służby federalne do takiej pomocy, w tym wysoką stopę bezrobocia. W maju osiągnęła 15,2 proc. W czerwcu 4 proc. mniej. Szacuje się, że obecnie w New Jersey jest ok. 1,3 mln osób bez pracy. Po wybuchu pandemii, co tydzień, w marcu i kwietniu, o świadczenia starało się nawet 200 tys. osób. Efekt to ogromne opóźnienia w wypłacie środków. Jak zapewniają urzędnicy, sytuacje udało się opanować i 96 proc. bezrobotnych uprawnionych otrzymuje już wsparcie. W czerwcu Departament Pracy w New Jersey ogłosił, że pożyczy 1,7 miliarda dolarów od rządu federalnego, aby uzupełnić stanowy fundusz na wypadek wysokiego bezrobocia w sierpniu, wrześniu i październiku.

Do tej pory osoby ubiegające się o świadczenia otrzymały 2,9 miliarda dolarów ze stanowych zasiłków dla bezrobotnych i 6,2 miliarda dolarów z federalnych świadczeń z tytułu ustawy CARES.

Bezrobotni w New Jersey, którzy są uprawnieni, mogą otrzymywać 60 procent swoich zarobków, maksymalnie do 713 dol. tygodniowo. Do końca lipca, tak jak bezrobotni w innych stanach, otrzymują również 600 dol dodatkowych płatności z tytułu pomocy w razie pandemii z federalnego pakietu stymulacyjnego.