Świat 2019 – Polacy bez wiz do USA

2054

Zniesienie wiz do USA dla Polaków było jednym z najważniejszych wydarzeń kończącego się 2019 roku. Od 11 listopada polscy obywatele nie potrzebują już wiz, aby wjechać do Stanów Zjednoczonych. Przed wylotem do Ameryki trzeba jednak zarejestrować się w elektronicznym systemie ESTA i zapłacić 14 dolarów.

Na początku października prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił nominację Polski do programu ruchu bezwizowego, nazywanego Visa Waiver. Stało się to możliwe, bo odsetek odmów wizowych dla polskich obywateli spadł poniżej trzech procent. To z kolei było rezultatem kilku lat kampanii prowadzonej zarówno przez polskie jak i amerykańskie władze.
Od 11 listopada podróżowanie bez wiz do USA stało się faktem. “Bardzo serdecznie dziękuję panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał mi, że Polska zostanie przyjęta do tego programu bezwizowego na pewno przed końcem jego pierwszej kadencji” – mówił na kilka dni przed wejściem w życie decyzji prezydent Andrzej Duda.

Wejście Polski do programu Visa Waiver oznacza, że nie potrzeba już wiz turystycznych ani też biznesowych na pobyt krótszy niż 3 miesiące. Jak wyjaśniała amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher, w pozostałych przypadkach obowiązek wizowy zostaje zachowany. “Jeśli ktoś będzie chciał wyjechać na ponad 90 dni, pojechać na wymianę studencką, na cokolwiek co nie jest podróżą turystyczną czy krótką wizytą biznesową, będzie nadal potrzebował wizy, studenckiej czy specjalnej biznesowej” – mówiła. Razem z Polską prawo do bezwizowego wjazdu do Stanów Zjednoczonych mają mieszkańcy 39 krajów, w tym 24 państw Unii Europejskiej.