„Świat milczy”

173
EPA-EFE/STR
Ksiądz prałat Bogdan Bartołd, proboszcz katedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie mówił w TVP Info, że na świecie jest przyzwolenie na prześladowanie chrześcijan. W rezultacie porannych ataków bombowych na Sri Lance, dokonanych w kościołach katolickich podczas nabożeństw wielkanocnych i luksusowych hotelach, zginęło ponad 200 osób, co najmniej 450 zostało rannych. „Świat milczy”- podkreślał ksiądz prałat Bogdan Bartołd.

„Nie tylko w krajach afrykańskich, azjatyckich, ale i w Europie, jak mówią moi wierni, jest jakieś przyzwolenie na prześladowanie chrześcijan. Nie wiem, czy to się w ogóle przebija do opinii publicznej, że chrześcijanie są jedną z największych grup religijnych prześladowanych za wiarę. Każdego roku ginie tylko i wyłącznie za wiarę, za to, że są wyznawcami Jezusa Chrystusa, ginie około dwustu tysięcy chrześcijan” – mówił ksiądz Bartołd.

Według miejscowych władz, wśród zabitych jest 27 obcokrajowców. Nie ma oficjalnych informacji, by życie w zamachach stracili Polacy. Miejscowe służby aresztowały na razie osiem osób. Władze wprowadziły w nocy godzinę policyjną w całym kraju i zaostrzyły środki bezpieczeństwa. Restrykcje zwiększono m.in. na lotnisku w stolicy kraju Kolombo. Na razie nikt nie przyznał się do ataków, ale władze kraju twierdzą, że wszystkie ataki zostały dokonane przez tę samą grupę.

Dzisiejsze ataki są najbardziej krwawymi od czasu zakończenia przed dziesięcioma laty wojny domowej na Sri Lance. Po niemal ćwierć wieku walk w 2009 roku ostatecznie pokonani zostali partyzanci z grupy Tamilskie Tygrysy. Ich wcześniejsza walka o niepodległość kosztowała życie 70-80 tysięcy osób. Wśród grup religijnych, większość mieszkańców kraju stanowią buddyści, których jest 70 procent. 12 procent populacji stanowią hinduiści, a 9 procent muzułmanie. Na Sri Lance mieszka też półtora miliona chrześcijan, z czego większość stanowią katolicy.

„Stany Zjednoczone potępiają najbardziej stanowczo haniebne ataki terrorystyczne, które pochłonęły życie tak wielu osób w Niedzielę Wielkanocną” – głosi oświadczenie rzeczniczki prasowej Białego Domu Sary Huckabee Sanders. Urząd prezydenta USA przekazał kondolencje rodzinom ponad 200 zabitych oraz rannym i ich bliskim. „Stoimy ramię w ramię z rządem i narodem Sri Lanki” – podkreśliła Sanders określając zamachy mianem nikczemnych i bezsensownych.

Rzeczniczka Białego Domu wyraziła przekonanie, że sprawcy ataków zostaną ukarani. Kondolencje rodzinom ofiar przekazał wcześniej na Twitterze prezydent Donald Trump. Amerykański przywódca zadeklarował pomoc w śledztwie. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował, że w zamachach zginęło kilkoro obywateli amerykańskich. Podkreślił, że zamachy są atakiem na uniwersalne wartości i pokazują okrutną naturę terrorystów.

Nie wiem, czy to się w ogóle przebija do opinii publicznej, że chrześcijanie są jedną z największych grup religijnych prześladowanych za wiarę. Każdego roku ginie tylko i wyłącznie za wiarę, za to, że są wyznawcami Jezusa Chrystusa, ginie około dwustu tysięcy chrześcijan – uważa ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz katedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie